Krosno wprowadzi Krosglass na GPW w III kwartale

11-04-2007, 14:40

Krośnieńskie Huty Szkła Krosno stawiają przede wszystkim na poprawę przychodów, a I kw. 2007 roku był dla firmy lepszy od analogicznego okresu 2006 roku. Spółka zależna Krosna, Krosglass może zadebiutować na GPW w III kw. i chce pozyskać kilkadziesiąt mln zł - poinformował Jacek Sołtys (na fot.), prezes Krosna.

"Pierwszy kwartał jeszcze nie został rozliczony, ale mogę powiedzieć, że będzie lepszy od tego samego okresu 2006 roku" - powiedział PAP Sołtys. "Następne kwartały raczej będą przebiegać w podobnym sposób, stawiamy głównie na odzyskanie rynku oraz na poprawę przychodów" - dodał.

W pierwszym kwartale 2006 roku Krosno miało 2,4 mln zł straty netto, 912.000 zł zysku operacyjnego przy 84,1 mln zł przychodów. Już w styczniu tego roku w wywiadzie dla PAP Sołtys wspominał, że Krosno chce zakończyć 2007 rok na plusie i zostać drugim producentem szkła gospodarczego w Europie.

Dodał wówczas, że długookresowo celem spółki jest osiągnięcie dodatniej rentowności netto na poziomie 8-10 proc. przy znaczącym wzroście przychodów. Sołtys poinformował w środę, że Krosno nie będzie przedstawiać publicznie prognoz na 2007 rok, zauważył jednak, że spółka pracuje obecnie nad strategią na ten rok i lata następne.

"Myślę, że naszą strategię przedstawimy na przełomie maja i czerwca. Na razie mogę powiedzieć, że jesteśmy na etapie dalszych prac mających na celu poprawę efektywności, na co ma wpływ między innymi włączenie HSG Tarnowa w struktury Krosna" - powiedział prezes.

"Ponadto, jesteśmy również na etapie finalizacji umów odnośnie upublicznienia producenta włókna szklanego - Krosglassu, do którego dojdzie w trzecim kwartale tego roku" - dodał. Krosglass zamierza pozyskać z oferty kilkadziesiąt milionów złotych.

"Aktualnie trwają prace organizacyjne, prawne oceny i wyceny spółki. Zmierzamy też do wyboru firmy wprowadzającej Krosglass na giełdę. Oferta będzie dotyczyć częściowo nowych akcji oraz w części akcji posiadanych przez nas dotychczas. Na razie jest jednak za wcześnie, by mówić o procentowym podziale" - powiedział Sołtys.

"Krosglass chce pozyskać z rynku kilkadziesiąt milionów złotych, z których część zostanie przeznaczona na realizację inwestycji w zakładach, zwiększających potencjał produkcyjny, a część trafi do Krosna z racji upublicznienia" - dodał.

Sołtys podtrzymał, że Krosno jest nadal zainteresowane przejęciem europejskiego dystrybutora szkła o rocznym obrocie w wysokości około 200 mln zł.

"Sprawa przejęcia jest aktualna i w tym celu właśnie porządkujemy struktury Krosna. Sądzę, że do finalizacji zakupu może dojść w trzecim kwartale tego roku" - powiedział.

Dodał jednak, że firma ta byłaby przedstawiana w raporcie Krosna najprawdopodobniej od pierwszego kwartału 2008 roku. Sprzedaż zagraniczna Krosna utrzymuje się na stabilnym poziomie i stanowi ponad 70 proc. przychodów.

Sołtys zauważył, że spółka dąży do tego, by docelowo w jej przychodach Europa stanowiła 30 proc., Ameryka - 20-30 proc., Polska - 30 proc. i Azja - 10-15 proc.

W skład grupy kapitałowej Krosno wchodzą: Krośnieńskie Huty Szkła "Krosno" SA, Huta Szkła Gospodarczego "Tarnów" SA, Huta Szkła w Jaśle sp. z o.o. oraz "Krosglass" SA - Producent Włókna Szklanego. Ewa Gajduszewska PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Krosno wprowadzi Krosglass na GPW w III kwartale