Krótka lista stała się krótsza

MAG
opublikowano: 29-10-2010, 00:00

BRE Bank, TP, Bioton, Asseco Poland i Netia to polscy liderzy w wydatkach na badania i rozwój.

BRE Bank, TP, Bioton, Asseco Poland i Netia to polscy liderzy w wydatkach na badania i rozwój.

Komisja Europejska zbadała, ile firmy wydały w 2009 r. na RD (research and development). Wśród 1000 europejskich liderów jest pięć firm z Polski (patrz ramka). BRE Bank, najlepsza z nich, jest dopiero na 461. pozycji z wydatkami wysokości 21,5 mln EUR. Volkswagen, europejski lider, wydał w 2009 r. 5,7 mld EUR, a pierwsza na świecie japońska Toyota — 6,8 mld EUR.

— Nie mamy się co łudzić, nie jesteśmy potęgą w badaniach i rozwoju. Rok wcześniej w rankingu było siedem spółek, oprócz tegorocznych znalazły się tu także Orlen i Comarch — mówi Kiejstut Żagun z KPMG.

Potęgą w Europie jest Wielka Brytania, z której pochodzi prawie 250 firm z listy. Na drugim miejscu w UE są Niemcy — ponad 200 firm.

— Kraje, w których wielu przedsiębiorców inwestuje w badania i rozwój, mają rozwinięty system wsparcia. Polski rząd nie wprowadza instrumentów wspierających firmy, brakuje na przykład zachęt podatkowych, które w innych krajach są powszechnym rozwiązaniem — podkreśla Kiejstut Żagun.

Z badania wynika także, że wydatki na badania i rozwój spadły w UE o 2,6 proc., czyli mniej niż obroty (-10,1 proc.) czy zyski (-21 proc.). Amerykańskie firmy obcięły w 2009 r. wydatki na RD aż o 5,1 proc. Firmy japońskie utrzymały poziom inwestycji, a przedsiębiorstwa z Azji nadal zwiększały wydatki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy