Krugman: duża szansa recesji w tym roku

opublikowano: 11-02-2019, 11:17

Jest duże prawdopodobieństwo, że światowa gospodarka zmierza do recesji w 2019 roku, twierdzi noblista Paul Krugman.

Amerykański ekonomista uważa, że oczekiwanie iż spowolnienie gospodarcze nie doprowadzi do recesji może okazać się złudne.

Zobacz więcej

Paul Krugman

Bloomberg

- Myślę, że jest całkiem duża szansa, że będziemy mieli recesję później w tym roku lub w przyszłym – powiedział Krugman.  

Podkreślił, że nie należy oczekiwać iż doprowadzi do niej „jedno duże wydarzenie”. Będzie to szereg mniejszych wydarzeń, które będą zwiększać prawdopodobieństwo recesji. Wśród obszarów zwiększonych obaw wskazał cięcia podatkowe prezydenta Donalda Truma, które według niego okazały się niezbyt efektywne. Krugman ostrzegł także, że patrząc na obszar wysokich technologii „zaczyna to wyglądać jakby bańka zaczęła tracić powietrze”.

- Miejsce, które wygląda obecnie na bliskie recesji, to strefa euro – powiedział amerykański ekonomista.

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska mocno zredukowała prognozę wzrostu gospodarczego eurolandu w tym i przyszłym roku. Wywołało to przekonanie o rosnącym wpływu globalnego spowolnienia gospodarczego na Europę. 

- Swoją drogą, moje osiągnięcia w przewidywaniu, tak jak innych, są słabe. Nikt nie jest dobry we wskazywaniu punktów zwrotnych – zastrzegł Krugman. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy