Krugman i Summers obawiają się pogorszenia globalnej koniunktury

opublikowano: 19-06-2018, 16:55
aktualizacja: 19-06-2018, 16:57

Noblista Paul Krugman i były sekretarz skarbu Lawrence Summers ostrzegają przed negatywnymi skutkami konfliktu handlowego między USA i Chinami dla globalnej gospodarki.

- Jestem zdumiony spokojem rynków w miarę marszu Trumpa w kierunku wojny handlowej – napisał na Twitterze Krugman. - Nie wiemy, czy pójdzie na całość i załamie globalną gospodarkę, ale z pewnością szansa jest duża. 50%? 30%? - dodał.

Ostrzegawczy ton pojawia się po słabym pierwszym półroczu globalnych aktywów. W USA akcje zdrożały o 2,8 proc., ale na rynkach wschodzących rynki spadły o 3,9 proc.
Koszyk globalnych obligacji o ratingu inwestycyjnym przyniósł 1,8 proc. straty w związku z obawami, że globalne tempo wzrostu spadnie po zacieśnieniu polityki monetarnej w USA i zakończeniu programu stymulacji wzrostu w Europie. Globalne akcje mają wskaźnik cena/zysk 15, powyżej średniej z dekady.  

Lawrence Summers uważa, że najpotężniejsi na świecie włodarze polityki pieniężnej powinni być ostrożni z podwyższaniem stóp procentowych jedynie w celu hamowania inflacji.

- Pogorszenie zawsze może się wydarzyć. Kiedy do niego dochodzi podręcznikowym zachowaniem jest obniżenie stóp procentowych o 500 punktów bazowych, ale takiej przestrzeni nie będzie – powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu