Krugman: inwestorzy zbyt szybko przestali obawiać się inflacji

Bloomberg, MD
opublikowano: 30-01-2023, 21:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Według noblisty Paula Krugmana, inwestorzy zbyt szybko uznali, że największe ryzyko wysokiej inflacji już minęło. Obawia się, że luźniejsze warunki finansowe mogą spowodować wzrost cen, informuje Bloomberg.

Krugman, laureat ekonomicznego Nobla z 2008 roku, wyraził obawę, że rynki się pośpieszyły.

- Uwzględniają w cenach, że inflacja już minęła. To może być samozaprzeczająca przepowiednia – stwierdził.

Krugman przyznał, że inflacja w USA dość szybko maleje i prawdopodobnie nadal będzie spadać. Podkreślił jednak, że ryzyko wynika ze zbyt wysokiego stopnia pewności, że walka z inflacją już się skończyła.

- Jeśli na rynkach finansowych będą zbyt luźne warunki, bazujące na uznaniu iż zagrożenie inflacją minęło, to może w rzeczywistości w pewnym stopniu ożywić inflację – powiedział Krugman.

Bloomberg wskazuje, że choć ceny energii spadły, to ceny żywności nadal są wysokie, a dochodzi jeszcze problem rosnących wynagrodzeń na wciąż mocnym rynku pracy. Stopa bezrobocia jest w USA najniższa od pół wieku, dostępna jest także wielka liczba miejsc pracy. Krugman zwraca uwagę, że w amerykańskiej gospodarce jest obecnie wiele przeciwnych sobie tendencji, które utrudniają odczytanie jej stanu.

- Mamy czasy dużego chaosu. Jest mnóstwo nieznanych – podkreślił.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane