Krugman: Trump zamieni USA w kleptokrację taką jak Rosja i Ukraina

Paul Krugman, laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii w serii tweetów nakreślił czarna wizję przyszłości Stanów Zjednoczonych za prezydentury Donalda Trumpa.

Zobacz więcej

Paul Krugman Bloomberg

Tym razem Krugman wziął na cel zespół Trumpa oraz zaproponowany przez prezydenta-elekta plan infrastrukturalny.

Krugman zasugerował, że wart 550 mld USD plan infrastrukturalny – który został zmniejszony z 1 bln USD obiecywanego jeszcze podczas kampanii – wykorzystujący zarówno inwestycje publiczne jak i prywatne, posłużyłby wzbogaceniu Trumpa i jego znajomych. Inwestycje kapitałowe firm prywatnych wiązałyby się z ulgami podatkowymi oraz objęciem udziałów w produktach końcowych.

Krugman i inni analitycy wskazują, że duże inwestycje infrastrukturalne, takie jak mosty czy lotniska, które od dawna były domeną państwa, stałyby się projektami prywatnymi.

- Jego zespół to w zasadzie sami lobbyści, a jego plan infrastrukturalny, w takiej formie, wygląda jakby zakładał dużą prywatyzację publicznych aktywów – napisał Krugman.

Zdaniem ekonomisty obecność lobbystów w zespole Trumpa oraz fakt, że przekazał kontrole nad swoim biznesem dzieciom, wskazują, że “nie odseparuje się od swoich interesów biznesowych”.

- Krótko mówiąc, z pewnością mamy do czynienia z wykluczającą kleptokracją, taką jaka miała miejsce w Rosji i na Ukrainie. Dziwne, prawda? – czytamy w kolejnym wpisie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Krugman: Trump zamieni USA w kleptokrację taką jak Rosja i Ukraina