Kruk: opcją strategiczną znalezienie międzynarodowego partnera finansowego

  • DI
opublikowano: 09-07-2018, 18:01
aktualizacja: 10-07-2018, 10:36

Zarząd spółki Kruk wydał komunikat, w którym informuje o podjęciu decyzji „o rozpoczęciu przeglądu opcji strategicznych wspierających dalszy rozwój działalności grupy kapitałowej”.

Celem przeglądu opcji strategicznych jest wybór najkorzystniejszego sposobu realizacji długoterminowego celu Kruka, którym jest stworzenie „poprzez rozwój organiczny i akwizycje” jednej z wiodących europejskich firm zarządzających wierzytelnościami oraz osiągnięcie znaczącej pozycji grupy w Europie Zachodniej i na innych rynkach.

Piotr Krupa, prezes Kruka, stworzył największą spółką windykacyjną w naszej części Europy.
Marek Wiśniewski

"Na obecnym etapie przeglądu różne opcje strategiczne będą rozważane przez Zarząd, w szczególności pozyskanie dla Emitenta międzynarodowego partnera finansowego lub dokonanie transakcji o innej strukturze, jak również brak powyższych działań" – głosi komunikat.

- Na dzisiaj nie mamy nic więcej do przekazania poza zawartością raportu o przeglądzie opcji. Sytuacja płynnościowa Kruka jest bezpieczna i spółka nie wymaga dokapitalizowania - zapewnia Piotr Krupa, prezes windykacyjnej spółki, w rozmowie z pb.pl.

Zarząd Kruka planuje zawrzeć umowę z doradcą finansowym, który wesprze go w przeprowadzeniu przeglądu opcji strategicznych.

"Żadne decyzje związane z wyborem konkretnej opcji strategicznej przez Zarząd nie zostały dotychczas podjęte i nie ma pewności, czy i kiedy taka decyzja zostanie podjęta w przyszłości" – głosi komunikat spółki.

Oprócz Polski Kruk działa  także w Rumunii, Niemczech, Czechach, na Słowacji, we Włoszech i Hiszpanii.  W 2017 r. spółka zainwestowała w siedmiu krajach 977 mln zł w 139 portfeli wierzytelności o łącznej wartości 16,4 mld zł. Spłaty z portfeli własnych spółki wyniosły 1,4 mld zł i przekroczyły wskaźnik z 2016 r. o 38 proc. Zysk netto w 2017 r. wyniósł 295,2 mln zł i był o 19 proc. wyższy niż w roku wcześniejszym.

Przez ostatnie 5 lat wartość rynkowa spółki Kruk wzrosła o 190 proc. W tym samym czasie indeks warszawskiej giełdy, WIG, zyskał 27 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane