Krutek: Dane o inflacji nie zmieniają perspektywy polityki pieniężnej

21-08-2008, 14:29

Dzisiejsze  dane  potwierdzają,  że  inflacja  bazowa netto, podążając  za  CPI,  pozostaje  w trendzie wzrostowym, napisała w komentarzu do publikowanych w czwartek danych Monika Kurtek, ekonomistka BPH.  

Kurtek zwraca uwagę, że wzrost inflacji bazowej netto w dalszym ciągu powodowany jest w głównej  mierze przez zwiększające się ceny użytkowania mieszkania oraz nośników energii (w lipcu 9,3 proc. wzrost), a także rosnące ceny usług (w lipcu głównie w kategorii restauracje i hotele). 

- W  przyszłym  miesiącu  spodziewamy się kolejnego wzrostu  inflacji  bazowej  netto  (w  okolicach  3.6%r/r), jednakże obecne prognozy  wskazują  że  szczyt  wzrostu  tego wskaźnika będzie miał miejsce
dopiero  w  miesiącach  jesiennych  (prawdopodobnie  w  październiku)  i że ukształtuje  się  on  w okolicach 4%r/r. „Nowa” miara inflacji bazowej, nie uwzględniająca  cen  żywności  oraz cen energii, także pozostała w lipcu na poziomie  z poprzedniego miesiąca (2.2%r/r), nie jest jednak wykluczone że w kolejnych miesiącach znowu zacznie się zwiększać - napisała Kurtek.

Według ekonomistki BPH, opublikowane w czwartek, z oczekiwaniami dane o inflacji nie zmieniają perspektywy polityki pieniężnej. 

- Naszym zdaniem RPP w sierpniu wstrzyma się z podwyżką stóp, natomiast powróci do zacieśniania  polityki pieniężnej we wrześniu (w reakcji na  wysoki poziom inflacji i silne tempo wzrostu płac). To, czy po wrześniu nastąpi kolejna podwyżka stóp, uzależnione będzie od kształtowania się  wskaźników  makroekonomicznych w kolejnych miesiącach - głosi raport.

Krutek podkreśla, że jeśli dane makro w kolejnych miesiącach będą wskazywały na dalsze spowolnienie aktywności gospodarczej, oczekiwana podwyżka stóp o 25 pb we wrześniu może okazać się ostatnią w tym roku.


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Krutek: Dane o inflacji nie zmieniają perspektywy polityki pieniężnej