Krym nie wystraszył, Chiny będą budować

Dział Analiz XTB
opublikowano: 17-03-2014, 09:43

Poranek przynosi lekkie spadki w Tokio i Hong Kongu. Indeksy Nikkei i Hang Seng tracą po ok. 0,3 proc.

Troszkę lepiej jest w Chinach, gdzie indeksy giełdy w Szanghaju są na lekki plusach (od 0,3% do 0,5%). Wzrostom w Chinach sprzyjają informacje z rządowych mediów o dalszym planie silnego wspierania przez rząd Chin urbanizacji.

Z tego powodu na giełdzie w Szanghaju mocno odbijają akcje deweloperów i producentów cementu. Władze Chin mają podobno przeznaczyć w tym roku 163 mld USD na rozwój najsłabiej rozwiniętych i najbiedniejszych miast. Władze wybudują wokół tych miast kolejne kilometry autostrad, kolei, pasów startowych na lotniskach i dodatkowo zmniejszą restrykcje w napływie obywateli ze wsi do miast. Program ten wg rządu ma pomóc osiągnąć wzrost gospodarczy na poziomie 7,5% w tym roku.

Poranek w Europie pomimo zamieszania międzynarodowego wokół Krymu nie przynosi spadków. Giełdy w Rosji wręcz całkiem nieźle rosną (RTS: +1,4%). WIG20 także w pierwszych minutach  handlu jest w kolorze zielonym i rośnie o 0,3%. Na Zachodzie także dominują wzrosty (DAX: +0,2%). Rynki zakładają, że po referendum na Krymie oraz przyłączeniu go do Rosji konflikt nie ulegnie eskalacji. Zwłaszcza, że przez najbliższe dni obowiązuje rozejm pomiędzy wojskami Rosji i Ukrainy, który wg nieoficjalnych informacji ma pozwolić ukraińskim wojskom opuścić Krym. Dziś czeka nas jeszcze spotkanie szefów MSZ krajów UE, ale wydaje się, że dyplomaci w Europie ograniczą się do wprowadzenie lekkich sankcji wizowych i finansowych wobec kilkunastu urzędników i polityków w Rosji. Tym samym inwestorzy na giełdach będą mogli się bardziej skupić na danych makro. Czyli w tym tygodniu przede wszystkim na posiedzeniu FED, danych o inflacji ze strefy euro i USA. Dziś o 11:00 właśnie dane o inflacji ze strefy euro. Po południu o 14:15 dane o produkcji przemysłowej z USA.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dział Analiz XTB

Polecane