Krymskie odreagowanie

Łukasz Bugaj DM BOŚ
opublikowano: 18-03-2014, 00:00

Zarówno Unia Europejska, jak i USA nie wyciągnęły przeciwko Rosji potężnych dział po niedzielnym referendum na Krymie.

Już zapowiedziane w minionym tygodniu sankcje nie mogły budzić grozy, ale te ogłoszone wczoraj były nawet skromniejsze. Mówiło się o zakazie podróży i zamrożeniu aktywów dla 120-130 osób, a ogłoszone restrykcje ograniczają się do 21 osób w przypadku UE i 11 będących na liście w USA. Jak na to zareagowali inwestorzy?

Gremialnymi zakupami. Był to objaw ulgi, zresztą zasłużonej po wyprzedaży z minionego tygodnia. Najbardziej zyskiwały akcje spółek zaangażowanych na Wschodzie, czyli tych małych bądź średnich. Pomagały również opublikowane w USA dane o produkcji przemysłowej, która po słabym styczniu wzrosła w grudniu najsilniej od sierpnia minionego roku. Osoby głoszące tezę o jedynie przejściowym i wywołanym przez pogodę spowolnieniu gospodarki USA dostały kolejny argument do ręki.

Ostatecznie zwyżki w przypadku spółek dużych wyniosły 2,3 proc., dla maluchów okazały się nieco wyższe, a akcje spółek średnich zyskały na wartości prawie 4 proc. Z tak dobrą sesją dla walorów z drugiej i trzeciej linii mieliśmy ostatni raz do czynienia w sierpniu 2011 r., kiedy rynek kończył wyprzedaż po pozbawieniu USA najwyższego ratingu kredytowego. Popyt pokazał więc swoją wiarę w ciągłość hossy, ale jej dalsze losy wciąż w niemałym stopniu zależą od geopolitycznego napięcia. Nie wiemy, jak Rosja zareaguje na sankcje i czy wyrazi chęć aneksji Krymu, co może przynieść kolejne reperkusje wobec Moskwy. Jeżeli jednak do wojny handlowej nie dojdzie, a jest na to szansa po skromnym ruchu Zachodu, to wczorajsza sesja stanowić powinna punkt zwrotny. Rosja musi tylko wymyślić taki sposób przyłączenia Krymu, na który Zachód przymknie oko i z którym pogodzi się Kijów.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj DM BOŚ

Polecane