Krypta Zagłady wzbogaciła się o kolejne rzadkie nasiona

PAP , DI
opublikowano: 04-03-2022, 12:51

Do znajdującego się na Spitsbergenie skarbca dostarczono 22 tys. rzadkich nasion z 10 banków genów z różnych stron świata.

materiały prasowe

Globalny Bank Nasion, zbudowany w celu bezpiecznego przechowywania nasion roślin jadalnych z całego świata, znajduje się w tunelu wydrążonym w wiecznej zmarzlinie na wyspie Spitsbergen w norweskim archipelagu Svalbard. Jego kolekcja, licząca 1,1 mln nasion 6 tys. gatunków roślin, została ostatnio powiększona o 22 tys. rzadkich nasion z 10 banków genów z różnych stron świata, m.in. o próbki pszenicy zebranej w austriackich Alpach w 1920 r., roślin pastewnych z Australii, a także proso oraz sorgo z borykającego się z suszą Sudanu. Do wybudowanego w wiecznej zmarzlinie podziemnego magazynu ponownie powróciły nasiona wyjęte w latach 2015-19 w celu odbudowy kolekcji zaginionej w wyniku wojny w Syrii. Została ona przywrócona przez Ośrodek Badań Rolniczych dla Terenów Suchych (ICARDA) w Libanie oraz Maroku.

materiały prasowe

Globalny Bank Nasion, znany również pod nazwą Krypta Zagłady, stworzony w 2008 r. z inicjatywy Cary’ego Fowlera, amerykańskiego rolnika i byłego dyrektora Crop Trust oraz Konsorcjum Międzynarodowych Centrów Badawczych Rolnictwa (CGIAR), został sfinansowany przez rząd Norwegii. Asekuracyjny spichlerz ma na celu zabezpieczenie różnorodności genetycznej roślin jadalnych z całego świata oraz zaopatrzenia w żywność. Asekuracyjny spichlerz nasion ma umożliwiać odtworzenie zagrożonych gatunków roślin jadalnych, które mogą zostać wyeliminowane na skutek konfliktów klęsk żywiołowych lub nawet globalnej zagłady.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane