Kryptokrach jest już większy niż pęknięcie bańki dotkomów

opublikowano: 12-09-2018, 13:50

Gwałtowna przecena kryptowalut w tym roku spowodowała, że indeks pokazujący stan rynku wirtualnego pieniądza traci już więcej niż Nasdaq po pęknięciu bańki spekulacyjnej spółek internetowych w 2000 roku.

MVIS CryptoCompare Digital Assets 10 Index stracił już  80 proc. wartości od szczytu zanotowanego w styczniu tego roku. Spadek Nasdaq po pęknięciu bańki dotkomów wyniósł od szczytu do dołka 78 proc.

Kryptowaluty
Zobacz więcej

Kryptowaluty fot. Bloomberg

Podobnie jak na początku XXI wieku mania kryptowalut widoczna w 2017 roku opierała się na entuzjastycznych prognozach mówiących m.in., że bitcoin staje się „cyfrowym złotem”, a technologia blockchain, będąca fundamentem kryptowalut, otworzy drogę do całkowitej zmiany działania szeregu branż, od finansów po sprzedaż żywności.

Nie wszyscy jednak tracili głowę w obliczu szalonych wzrostów cen kryptowalut w 2017 roku. Prof. Robert Shiller, laureat Nagrody Nobla z ekonomii przekonywał w momencie kiedy bitcoin zmierzał w kierunku rekordowej wyceny prawie 20 tys. USD, że najpopularniejsza krypto waluta może okazać się „przelotną modą”. W styczniu 2018 roku amerykański ekonomista prognozował „całkowite załamanie” bitcoina. 

- On nie ma wartości, chyba że jest ogólna zgoda, że ma. Inne rzeczy, jak złoto, mogą mieć przynajmniej jakąś wartość jeśli ludzie nie postrzegają ich jako inwestycji – mówił amerykański ekonomista przed rozpoczęciem Światowego Forum Gospodarczego w Davos.

Shiller przyrównywał bitcoina do tulipanów z okresu gorączki spekulacyjnej w XVII wieku.

- Pytanie, czy to się załamie? Nadal płacimy za tulipany i czasami potrafią być naprawdę drogie. Bitcoin może całkowicie się załamać i zostać zapomniany, a moim zdaniem tak prawdopodobnie się stanie, ale także nadal może istnieć przez całkiem długi czas, pewnie będzie tu za 100 lat – mówił.

Kapitalizacja wszystkich kryptowalut wynosi obecnie 187 mld USD. Jest najniższa od 10 miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu