Kryptokrach jest już większy niż pęknięcie bańki dotkomów

Gwałtowna przecena kryptowalut w tym roku spowodowała, że indeks pokazujący stan rynku wirtualnego pieniądza traci już więcej niż Nasdaq po pęknięciu bańki spekulacyjnej spółek internetowych w 2000 roku.

MVIS CryptoCompare Digital Assets 10 Index stracił już  80 proc. wartości od szczytu zanotowanego w styczniu tego roku. Spadek Nasdaq po pęknięciu bańki dotkomów wyniósł od szczytu do dołka 78 proc.

Zobacz więcej

Kryptowaluty fot. Bloomberg

Podobnie jak na początku XXI wieku mania kryptowalut widoczna w 2017 roku opierała się na entuzjastycznych prognozach mówiących m.in., że bitcoin staje się „cyfrowym złotem”, a technologia blockchain, będąca fundamentem kryptowalut, otworzy drogę do całkowitej zmiany działania szeregu branż, od finansów po sprzedaż żywności.

Nie wszyscy jednak tracili głowę w obliczu szalonych wzrostów cen kryptowalut w 2017 roku. Prof. Robert Shiller, laureat Nagrody Nobla z ekonomii przekonywał w momencie kiedy bitcoin zmierzał w kierunku rekordowej wyceny prawie 20 tys. USD, że najpopularniejsza krypto waluta może okazać się „przelotną modą”. W styczniu 2018 roku amerykański ekonomista prognozował „całkowite załamanie” bitcoina. 

- On nie ma wartości, chyba że jest ogólna zgoda, że ma. Inne rzeczy, jak złoto, mogą mieć przynajmniej jakąś wartość jeśli ludzie nie postrzegają ich jako inwestycji – mówił amerykański ekonomista przed rozpoczęciem Światowego Forum Gospodarczego w Davos.

Shiller przyrównywał bitcoina do tulipanów z okresu gorączki spekulacyjnej w XVII wieku.

- Pytanie, czy to się załamie? Nadal płacimy za tulipany i czasami potrafią być naprawdę drogie. Bitcoin może całkowicie się załamać i zostać zapomniany, a moim zdaniem tak prawdopodobnie się stanie, ale także nadal może istnieć przez całkiem długi czas, pewnie będzie tu za 100 lat – mówił.

Kapitalizacja wszystkich kryptowalut wynosi obecnie 187 mld USD. Jest najniższa od 10 miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Kryptokrach jest już większy niż pęknięcie bańki dotkomów