Kryteria wejścia do Polskiej Strefy Inwestycji

  • Materiał partnera
opublikowano: 25-04-2019, 22:00

Polska Strefa Inwestycji, będąca coraz bardziej znanym instrumentem wsparcia nowych inwestycji, zastąpiła regulację specjalnych stref ekonomicznych.

Dzięki odejściu od konieczności inwestowania na wydzielonym terenie na rzecz możliwości inwestowania na każdym gruncie, prywatnym lub publicznym, rozszerzony został potencjalny krąg odbiorców tej pomocy publicznej. Ustawodawca wprowadził jednak innego rodzaju ograniczenia — są nimi kryteria ilościowe i jakościowe, które przedsiębiorca musi spełnić, aby uzyskać decyzję o wsparciu. Kryteria ilościowe uzależnione są od poziomu bezrobocia w danym powiecie i w związku z tym mogą być co roku zmienne, gdyż opierają się na aktualnych danych ogłaszanych w drodze obwieszczenia Prezesa GUS.

Rozpiętość tego kryterium jest znacząca i wynosi od 100 mln zł (np. w Krakowie) do 10 mln zł (dla miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze) dla dużego przedsiębiorcy. Próg ten jest odpowiednio mniejszy o 80 proc. dla średniego przedsiębiorcy (w Krakowie będzie musiał zainwestować 20 mln zł, ale w Tarnowie już tylko 2 mln zł), o 95 proc. dla małego (w Krakowie — 5 mln zł, a w Tarnowie — 500 tys. zł) i o 98 proc. dla mikroprzedsiębiorcy (w Krakowie — 2 mln zł, a w Tarnowie 200 tys. zł). Uprzywilejowanie 122 miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze jest więc znaczne i dotyczy również gmin sąsiadujących z takimi miastami. Kryteria jakościowe to warunki zgodności ze średniookresową strategią rozwoju kraju, mające na celu zrównoważony rozwój gospodarczy i społeczny. Zależnie od lokalizacji przedsiębiorca musi zadeklarować spełnienie od 4 do 6 kryteriów z 10, które wymienia Rozporządzenie w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji. Część z tych kryteriów, jak np. status mikro-/małego/średniego przedsiębiorcy lub zlokalizowanie inwestycji w jednym z miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze lub inwestycja w projekty z odpowiednich branż zgodnych ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, jest spełniana przez przedsiębiorców bez żadnych dodatkowych działań czy nakładów. Inne, jak np. prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej, wspieranie pracowników w zdobywaniu wykształcenia i kwalifikacji zawodowych oraz współpraca ze szkołami branżowymi, wymagają podjęcia aktywności na tym polu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Czyszek, specjalista ds. obsługi inwestora Krakowski Park Technologiczny

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu