Kryterium niekaralności

Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych
opublikowano: 28-05-2018, 22:00

Po podpisaniu przez prezydenta już tylko na publikację czeka ustawa z 12 kwietnia 2018 r. o zasadach pozyskiwania informacji o niekaralności osób ubiegających się o zatrudnienie i osób zatrudnionych w podmiotach sektora finansowego.

Po podpisaniu przez prezydenta już tylko na publikację czeka ustawa z 12 kwietnia 2018 r. o zasadach pozyskiwania informacji o niekaralności osób ubiegających się o zatrudnienie i osób zatrudnionych w podmiotach sektora finansowego. To ważna regulacja, ponieważ w Polsce znajduje się 51 ośrodków usług biznesowych inwestorów z branży bankowości, usług finansowych i ubezpieczeń (BSFI), w tym 13 spośród 50 największych banków świata. Dają one pracę 39 tys. osób i odpowiadają za ponad 14 proc. zatrudnienia w sektorze usług dla biznesu.

Ustawa daje pracodawcom możliwość wymagania oświadczenia o niekaralności od osób ubiegających się o zatrudnienie lub od osoby już zatrudnionej na konkretnym stanowisku. Chodzi m.in. o zarządzanie dostępem do informacji wrażliwych czy podejmowanie decyzji obarczonych dużym ryzykiem. Zgłaszane przez Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) propozycje zostały uwzględnione w ostatecznej wersji ustawy. Dotyczyły one m.in. rozszerzenia możliwości pozyskiwania informacji o niekaralności dla klientów sektora finansowego, mających siedzibę w Europejskim Obszarze Gospodarczym, oraz przekazania im wyników weryfikacji. Wierzymy, że ustawa wpłynie pozytywnie na dalszy rozwój sektora.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Prawo / Kryterium niekaralności