Czytasz dzięki

Krytykowany szef Rio Tinto odejdzie ze stanowiska

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 11-09-2020, 06:18

Jean-Sebastien Jacques, dyrektor generalny koncernu Rio Tinto odejdzie z firmy. To wynik krytyki jakiej stał się obiektem po zniszczeniu świętych miejsc Aborygenów przez górniczego giganta, donoszą serwisy CNN i BBC.

W maju 2020 r. największy na świecie koncern górniczy i czołowy wydobywca rudy żelaza zniszczył dwie starożytne jaskinie w Pilbarze w Zachodniej Australii. Firma kontynuowała wysadzanie obiektów w Juukan Gorge pomimo sprzeciwu aborygeńskich właścicieli.

Jean-Sebastien Jacques
Zobacz więcej

Jean-Sebastien Jacques fot. Bloomberg

Jaskinie uważane były za jedno z najważniejszych miejsc badań archeologicznych w Australii. Znaleziono dowody stałego ich zamieszkiwania przez ludzi sprzed 46 tys. lat.

Jacques pozostanie na stanowisku dyrektora generalnego do marca lub do czasu powołania następcy, w zależności od tego do czego wcześniej dojdzie. Koncern opuszczą też pod koniec roku inni dyrektorzy wyższego szczebla, w tym szefowie pionów górniczych rudy żelaza i relacji korporacyjnych.

Jacques kieruje koncernem Rio Tinto od 2016 r. 

Szacuje się, że jaskinie skrywały około 8 mln ton wysokiej jakości rudy żelaza o wartości 132 mln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane