Kryzys może jeszcze namieszać w wynikach

Maciej Zbiejcik
06-05-2009, 07:02

Dane z I kwartału są ważne, ale to już historia. Warto czytać ostrzeżenia, jakie wysyłają zarządy spółek do inwestorów od początku sezonu raportów.

Sezon wyników kwartalnych trwa już tydzień. Poznaliśmy raporty pierwszych 31 spółek. Z tego grona zysk netto zdołało poprawić 13 spółek, kolejne 8 musiało pogodzić się ze stratami. 10 zarobiło mniej niż rok temu. Wiele sygnalizowało też problemy z poprawianiem przychodów. Z 29 pierwszych raportów (pomijając dwa bankowe) w 11 przypadkach przychody spadły.

Skupiliśmy się na ostrzeżeniach, jakie publikują spółki w raportach z I kwartału. To ważne sygnały, które wysyłają zarządy w komentarzach. Dzięki nim można zdefiniować czynniki, które będą miały wpływ na wyniki w perspektywie co najmniej kolejnego kwartału. Wiele spółek, które już zaprezentowały wyniki, nawet te bardzo dobre, nadal ostrzega przed możliwymi konsekwencjami kryzysu na światowych rynkach finansowych, a także spowolnienia wzrostu gospodarczego.

Kolejnych perturbacji związanych z kryzysem gospodarczym nie wykluczają przedstawiciele branży IT. "Kryzys na światowych rynkach finansowych, a także spowolnienie wzrostu gospodarczego, poza bieżącym osłabieniem złotego, może mieć przełożenie na wysokość realizowanych marż. Może także chwilowo zmniejszyć poziom inwestycji tak w sferze IT, jak i w sferze budownictwa komercyjnego" — czytamy w komentarzu do raportu Qumak- -Sekom. Obawy ma także  Macrologic, który w pierwszym kwartale błysnął wynikami. "Dekoniunktura może wiązać się z ograniczeniami przedsiębiorców w ponoszeniu wydatków i prowadzenia inwestycji. Dotychczas zmiany te są jednak niemal niezauważalne na rynku średnich przedsiębiorstw" — komentuje spółka informatyczna w raporcie kwartalnym.

Które z branż wysyłają sygnały ostrzegawcze w związku z kryzysem? Która ze spółek przedstawiła najbardziej optymistyczny komentarz? O tym w środowym Pulsie Biznesu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kryzys może jeszcze namieszać w wynikach