Kryzys nie ujarzmił cen

JKW
opublikowano: 16-09-2009, 00:00

Inflacja cały czas daje o sobie znać. Znowu wyrywa się spod kontroli władz monetarnych.

Inflacja cały czas daje o sobie znać. Znowu wyrywa się spod kontroli władz monetarnych.

Inflacja nadal poza kontrolą. Jak podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), w sierpniu ceny były o 3,7 proc. wyższe niż przed rokiem, a więc inflacja pozostaje nadal powyżej obszaru akceptowalnego dla Rada Polityki Pieniężnej (1,5-3,5 proc.). W dodatku sierpniowa inflacja jest najwyższa od kwietnia i wyższa od prognozy ekonomistów rynkowych, którzy obstawiali poziom 3,6 proc.

— Największy wpływ na stosunkowo wysoki poziom inflacji miały podwyżki opłat związanych z mieszkaniem (o 6,8 proc. rok do roku) oraz wzrost cen żywności (o 4,6 proc.) — twierdzi Dariusz Winek, główny ekonomista BGŻ.

Wszystko wskazuje na to, że inflacja prędko nie wróci pod kontrolę.

— We wrześniu spodziewamy się podobnego poziomu co w sierpniu. Przedział między 3,6 proc. a 3,8 proc. będziemy widzieć zapewne do końca roku. Spadki czekają nas dopiero w przyszłym — twierdzi Ludwik Kotecki, wiceminister finansów.

Analitycy są zdania, że dane GUS rozwiały szansę na kolejne obniżki stóp procentowych.

— RPP utwierdzi się w przekonaniu, że nie ma już miejsca na dalsze łagodzenie polityki monetarnej — twierdzi Maja Goettig, główna ekonomistka Banku BPH.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu