Kryzys polski w Nowym Jorku

KS, nytimes.com, goniec.com
29-09-2008, 13:39

Coraz więcej Polaków decyduje się na powrót do kraju. „The New York Times” opisuje pogarszającą się sytuację przedsiębiorców w coraz mniej polskiej dzielnicy na Greenpoint.

Niegdyś tętniąca życiem polska dzielnica w Nowym Jorku coraz bardziej traci swój charakter. W związku z malejąca liczbą społeczności polonijnej spada popyt na polskie towary i usługi. Sklepikarze i księgarze radzą sobie, poszerzając asortyment o inne artykuły, często nawet niezwiązane z ich branżą. Wiele sklepów musiało jednak zamknąć swe podwoje, a na ich miejscu pojawiają się zupełnie nowe i egzotyczne, na przykład restauracja tajska.

W coraz cięższej sytuacji są również media odpowiedzialne za propagowanie polskiej kultury i języka. Tomasz Deptuła z Nowego Dziennika z przykrością stwierdza, iż nakład gazety zmniejszył się w ostatnich latach, zmuszając wydawcę do cięć budżetowych. Z kolei Elizabeth Baumgartner, autorka wielu poradników dla Polaków osiedlających się w Stanach, musiała zmienić profil swych publikacji. Obecnie największą popularnością cieszą się tytuły, które podpowiadają, jak odnaleźć się w nowej Polsce, jak starać się o emeryturę w kraju ojczystym, itp.

Stabilna pozycja złotówki coraz mocniej przyciąga Polaków do kraju. Jednak Kirk Semple z „New York Times” podkreśla, iż tendencję wyjazdową zapoczątkowało inne, wcześniejsze wydarzenie, a mianowicie wstąpienie Polski do UE w 2004 roku. Już wtedy zaczęła spadać liczba Polaków przyjeżdżających do Stanów w celach zarobkowych; wybierali oni kraje europejskie nie tylko ze względu na odległość i koszty podróży, ale również oferowane stawki. Ponadto wielu Polaków pracujących w Stanach decydowało się na przeprowadzkę do Wielkiej Brytanii czy Irlandii.

Z drugiej strony, przeglądając prasę polonijną na Wyspach, można już zauważyć podobne tendencje i tutaj. W „Gońcu Polskim” z 12 września znajduję się duży artykuł zatytułowany „Kierunek praca”. Okazuje się, iż bardzo prężnie działają serwisy internetowe i agencje pośrednictwa pracy szukające polskich pracowników w… Polsce.

Jak widać również pozycja funta przestaje być wystarczająco atrakcyjna i coraz więcej osób rozważa powrót do kraju. Być może czeka nas wkrótce fala powrotnej emigracji zarobkowej. Problemy, które mogą się pojawić, nie będą wtedy tylko natury ekonomicznej, ale i psychologiczno-społecznej. Bo czy po latach spędzonych za granicą będzie można przystosować się ponownie do polskiej rzeczywistości?

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KS, nytimes.com, goniec.com

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Kryzys polski w Nowym Jorku