Partnerem sekcji jest TAURON

Kryzys śmieciowy w Częstochowie zażegnany na chwilę

AR
aktualizacja: 06-07-2017, 15:54

Przez cztery dni miasto tonęło w śmieciach, nikt ich nie wywoził. Ruszył już lipcowy odbiór odpadów – informuje ratusz. Problem wróci jednak w sierpniu.

We wtorek, 4 lipca, wznowiono odbiór odpadów w Częstochowie – w trybie pilnym miejskie przedsiębiorstwo komunalne udzieliło zamówienia z wolnej ręki firmie Remondis. Na ulicach zalegały już śmieci - dotychczasowa umowa z firmą Suez Południe zajmującą się wywozem odpadów, zakończyła się w czerwcu.

Zobacz więcej

Fot. Pixaby CC0 Public Domain

Umowa z nową firmą będzie jednak ważna tylko do końca lipca.

– Powodem takiej formuły zawartej umowy jest wtorkowy wyrok Krajowej Izby Odwoławczej – wyjaśnia na stronach internetowych Urząd Miasta.

Wyrok ten dla miasta okazał się negatywny. Chodziło o przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów w Częstochowie, rozstrzygnięty w czerwcu. Remondis, wybrana przez urzędników spółka, miała zająć się wywozem śmieci przez kolejne dwa lata. Sędziwie nakazali jednak we wtorek powtórzenie postępowania. Miasto zdecydowało, że do tego czasu problem zalegających odpadów zajmie się spółka, która zaproponowała w nim najkorzystniejszą cenę.

Przetarg zaskarżył w KIO największy konkurent Remondis na częstochowskim podwórku – firma Suez Południe, ta sama, która dotychczas miała umowę z miastem. Powodem unieważnienia zamówienia przez KIO było niedopełnienie formalności przez firmę Remondis.

Jak doszło do tego, że przez cztery dni w Częstochowie nie były wywożone śmieci?

– Orzeczenie KIO dotyczące losów rozstrzygnięcia przetargowego na odbiór i zagospodarowanie odpadów w Częstochowie (...) miało być znane jeszcze w czerwcu, co dałoby możliwość podpisania umowy od początku lipca, a  pojawiło się dopiero we wtorek, 4 lipca, po południu – tłumaczy ratusz na stronie internetowej.

Umowa z Remodis będzie obowiązywać tylko przez miesiąc. Tymczasem lokalne media informują, że przygotowanie kolejnej procedury przetargowej potrwa co najmniej 4 miesiące.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Kryzys śmieciowy w Częstochowie zażegnany na chwilę