“Kryzys zadłużenia ponownie eksploduje”

MD< ft.com
opublikowano: 13-03-2012, 11:56

…i Europejski Bank Centralny będzie musiał interweniować na rynkach bezpośrednio, twierdzi Paul De Grauwe z London School of Economics w artykule opublikowanym w The Financial Times.

EBC prawdopodobnie zrezygnuje z operacji długoterminowego refinansowania (LTRO) jako remedium na kryzys zadłużenia, twierdzi De Grauwe. Dlaczego? Bo to rozwiązanie, które było dobre kiedy nie mieliśmy paktu fiskalnego i istniało ryzyko, że państwa po otrzymaniu pomocy finansowej nie będą skłonne do reform. Ponadto, LTRO nie działa. Oczekiwanie, że „zalane płynnością” banki będą kupowały obligacje zadłużonych państw eurolandu nie spełniło się. De Grauwe zwraca uwagę, że choć LTRO zmniejszyło presję na rynku długu państw eurolandu, to jest to tylko tymczasowe.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None

- Peryferyjne państwa eurolandu są obecnie wpychane w głębszą recesję, która zwiększy ich problemy fiskalne i przywróci nieufność na rynkach finansowych – napisał belgijski ekonomista w The Financial Times. – W efekcie kryzys zadłużenia państw ponownie eksploduje, zmuszając EBC do trudnych wyborów. Albo będzie trzymał się niebezpośredniej metody LTRO, dając tanie pieniądze trzęsącym się bankom z wszystkimi problemami, które to za sobą pociąga, albo EBC stanie się pragmatyczny i będzie interweniował bezpośrednio i zdecydowanie na rynkach obligacji – dodał.

De Grauwe zwraca uwagę, że panuje przekonanie, iż Niemcy nigdy nie zgodzą się na bezpośrednią interwencję EBC.

- Co jest politycznie niemożliwe dzisiaj, może zostać zaakceptowane w końcu, kiedy stanie się oczywiste, że bezpośrednia interwencja jest jedynym sposobem na uratowanie eurolandu – pisze De Grauwe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD< ft.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu