Kryzys zaufania rozlewa się na wszystkie rynki

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 17-09-2008, 00:00

Wtorek przyniósł pogłębienie kryzysu zaufania na światowych rynkach finansowych. Dzień rozpoczął się od mocnych spadków w Azji, które wróciły do pracy po dniu przerwy. Japoński Bank Centralny wpompował w system finansowy 24,4 mld USD.

Rynki europejskie rozpoczęły sesje spokojnie, ale później indeksy pogłębiały spadki. Analitycy SP i Moody’s obniżyli rating zadłużenia dla AIG, co sprawiło, że gracze zamykali pozycje na papierach największych brokerów i reasekuratorów. Dobre dane makro (wskaźnik ZEW, niższa inflacja w Eurolandzie) nie uspokoiły nastrojów. Rynki traciły po kilka procent, ale przerażające wieści płynęły z Rosji. Tamtejszy indeks RTS spadł o 10 proc., a MICEX o 16 proc. Po największej od 10 lat przecenie giełda rosyjska wstrzymała handel. Komentatorzy łączyli spadki w Rosji z pęknięciem bańki cenowej na rynku surowcowym. We wtorek za baryłkę ropy płacono 92 USD. Amerykańskie giełdy rozpoczęły handel dość spokojnie — Dow Jones spadł o 0,31 proc., a Nasdaq o 1,39 proc.

Tadeusz

Stasiuk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu