Krześniak: Inwestorzy zmniejszają zaangażowanie w Europie Środkowej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-03-2006, 17:48

Poniedziałkowe osłabienie złotego jest reakcją na sytuację na wszystkich rynkach w regionie. Inwestorzy zmniejszają swoje zaangażowanie w Europie Środkowej głównie z powodu wzrostu rentowności obligacji amerykańskich - uważa główny ekonomista Deutsche Bank Arkadiusz Krześniak.

Poniedziałkowe osłabienie złotego jest reakcją na sytuację na wszystkich rynkach w regionie. Inwestorzy zmniejszają swoje zaangażowanie w Europie Środkowej głównie z powodu wzrostu rentowności obligacji amerykańskich - uważa główny ekonomista Deutsche Bank Arkadiusz Krześniak.

W poniedziałek około godziny 16.20 za euro płacono 3,9260 zł wobec 3,8770 zł rano i 3,8990 zł w piątek, a za dolara 3,2920 zł wobec odpowiednio 3,2430 zł i 3,2600 zł.

Jak twierdzi Krześniak, na wartości w regionie tracił głównie forin, a w mniejszym stopniu złoty czy korona czeska. Na rynku międzybankowym w Budapeszcie forint osłabił się do 262,67 za euro z 259,36 w piątek po południu.

"Jest to kontynuacja trwającego już tydzień ruchu inwestorów. Zostało zachwiane ich zaufanie do rynków wschodzących w regionie. Głównym powodem jest jednak oczekiwanie co do zacieśniania polityki pieniężnej w USA" - powiedział Krześniak.

"Nie widać w danych, aby kapitał z regionu odpływał, ale ta korekta może potrwać jeszcze jakiś czas" - powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Krześniak: Inwestorzy zmniejszają zaangażowanie w Europie Środkowej