Krześniak: Utworzenie rządu ustabilizuje notowania giełdowe

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-10-2005, 11:43

Dopiero utworzenie nowego rządu będzie czynnikiem, który ustabilizuje notowania giełdowe - uważa główny ekonomista Deutsche Banku Arkadiusz Krześniak.

Dopiero utworzenie nowego rządu będzie czynnikiem, który ustabilizuje notowania giełdowe - uważa główny ekonomista Deutsche Banku Arkadiusz Krześniak.

Na otwarciu czwartkowej sesji indeks WIG 20 spadł o 2,08 proc. do poziomu 2.291,66 pkt. Traciły także pozostałe główne indeksy warszawskiej giełdy: najwięcej indeks spółek nowych technologii TECHWIG, który spadł o 2,11 proc. do poziomu 709,20 pkt.

Krześniak powiedział w czwartek PAP, że po nerwowym otwarciu WIG 20 poszedł lekko w górę, by potem spaść poniżej poziomu otwarcia. O godz. 11.31 WIG20 tracił 2,18 proc. i był na poziomie 2.289,30 pkt.

"Biorąc pod uwagę fakt, że mieliśmy także osłabienie złotego, to inwestorzy zagraniczni nie będą skłoni do wchodzenia na rynek akcji" - powiedział Krześniak.

Dodał, że utworzenie każdego rządu, będzie dla rynku lepsze niż niepewność polityczna, dlatego też do poniedziałku sytuacja na giełdzie powinna się uspokoić. Według niego, jest ok. 20 proc. szans na powstanie rządu koalicji PiS-PO.

"Gdyby PO weszła do rządu, byłoby to bardzo pozytywnie przyjęte przez rynek" - zaznaczył Krześniak.

Desygnowany na premiera Kazimierz Marcinkiewicz powiedział w czwartek w radiu TOK FM, że w poniedziałek "zgodnie z planem, zgodnie z obietnicami" odbędzie się zaprzysiężenie rządu. Zaznaczył, że nie może jeszcze powiedzieć, czy będzie to rząd mniejszościowy PiS.

W ocenie głównego ekonomisty Deustche Banku, rynek giełdowy do tego czasu czekają ograniczone spadki i trend boczny. "Ewentualne wzrosty powinny pojawić się w poniedziałek, ale biorąc pod uwagę przecenę polskich akcji, nie powinny być duże" - dodał Krześniak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane