Krzysztoszek: w drugiej połowie roku bezrobocie powinno spadać

PAP
opublikowano: 08-03-2013, 12:50

Główna ekonomistka PKPP Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek o danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, które poinformowało w piątek, że stopa bezrobocia w lutym wzrosła do 14,4 proc. z 14,2 proc. w styczniu:

"Druga połowa roku powinna być wyraźnie dla rynku pracy lepsza, niż pierwsza. Pewności, co do tego oczywiście nie mamy, ale przewidywania, które możemy dziś robić wyraźnie na to wskazują. Wiceminister pracy (Jacek Męcina - PAP) mówi, że w całym roku bezrobocie nie przekroczy 15 proc., ale ten poziom jest naprawdę trudny do osiągnięcia. Nie sądzę, by to było w ogóle możliwe, więc łatwo taką deklarację złożyć, bo gospodarka w drugiej połowie roku będzie się miała lepiej.

Jeśli chodzi o bezrobocie to na ogół początek roku jest słabszy. Tak jest, co do zasady, dlatego że część prac o charakterze sezonowym w ogóle na początku roku nie istnieje. Nie wykonuje się na przykład inwestycji budowlanych. (...) Później jest jeszcze okres, gdy młodzi ludzie kończą naukę i trafiają na rynek pracy, a ten rynek natychmiast ich nie wchłania. Może więc być tak, że zły będzie jeszcze początek drugiej połowy roku, gdzieś tak po wakacjach. Wynika to z tego, że młodzi ludzie bardzo często kończący naukę nie od razu rejestrują się w urzędach, tylko chcą jeszcze trochę skorzystać z takiego luzu i swobody.

Myślę więc, że jeszcze w sierpniu, wrześniu możemy widzieć wyższą stopę bezrobocia. Ale jeśli wszystko pójdzie dobrze, to później będzie już lepiej. Zwłaszcza, że mamy mnóstwo narzędzi i mnóstwo pieniędzy, choćby ze składki pracodawców na fundusz pracy, właśnie na wsparcie zatrudnienia. (...) Takie +nierośnięcie+ bezrobocia będzie więc wspomagane właśnie tymi środkami z funduszu pracy.

15 proc. to byłby naprawdę wysoki poziom bezrobocia. Bardzo wysoki, i on by bardzo negatywnie oddziaływał na gospodarkę. Jednak patrząc na to, co się dzieje w gospodarce, to nie sądzę byśmy do tak wysokiego poziomu bezrobocia dotarli."

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane