Krzysztoszek: w drugiej połowie roku bezrobocie powinno spadać

PAP
opublikowano: 08-03-2013, 12:50

Główna ekonomistka PKPP Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek o danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, które poinformowało w piątek, że stopa bezrobocia w lutym wzrosła do 14,4 proc. z 14,2 proc. w styczniu:

"Druga połowa roku powinna być wyraźnie dla rynku pracy lepsza, niż pierwsza. Pewności, co do tego oczywiście nie mamy, ale przewidywania, które możemy dziś robić wyraźnie na to wskazują. Wiceminister pracy (Jacek Męcina - PAP) mówi, że w całym roku bezrobocie nie przekroczy 15 proc., ale ten poziom jest naprawdę trudny do osiągnięcia. Nie sądzę, by to było w ogóle możliwe, więc łatwo taką deklarację złożyć, bo gospodarka w drugiej połowie roku będzie się miała lepiej.

Jeśli chodzi o bezrobocie to na ogół początek roku jest słabszy. Tak jest, co do zasady, dlatego że część prac o charakterze sezonowym w ogóle na początku roku nie istnieje. Nie wykonuje się na przykład inwestycji budowlanych. (...) Później jest jeszcze okres, gdy młodzi ludzie kończą naukę i trafiają na rynek pracy, a ten rynek natychmiast ich nie wchłania. Może więc być tak, że zły będzie jeszcze początek drugiej połowy roku, gdzieś tak po wakacjach. Wynika to z tego, że młodzi ludzie bardzo często kończący naukę nie od razu rejestrują się w urzędach, tylko chcą jeszcze trochę skorzystać z takiego luzu i swobody.

Myślę więc, że jeszcze w sierpniu, wrześniu możemy widzieć wyższą stopę bezrobocia. Ale jeśli wszystko pójdzie dobrze, to później będzie już lepiej. Zwłaszcza, że mamy mnóstwo narzędzi i mnóstwo pieniędzy, choćby ze składki pracodawców na fundusz pracy, właśnie na wsparcie zatrudnienia. (...) Takie +nierośnięcie+ bezrobocia będzie więc wspomagane właśnie tymi środkami z funduszu pracy.

15 proc. to byłby naprawdę wysoki poziom bezrobocia. Bardzo wysoki, i on by bardzo negatywnie oddziaływał na gospodarkę. Jednak patrząc na to, co się dzieje w gospodarce, to nie sądzę byśmy do tak wysokiego poziomu bezrobocia dotarli."

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane