Krzywa rentowności długu USA znów odwrócona

opublikowano: 30-01-2020, 16:48

Kluczowa część krzywej rentowności długu USA odwróciła się w czwartek po raz pierwszy od października.

Różnica między rentownością obligacji 10-letnich USA i bonów trzymiesięcznych USA spadała w pewnym momencie do minus 2 pkt. bazowych. Odwrócenie krzywej rentowności  występowało przed każdą z ostatnich siedmiu recesji w USA. Ostatni raz doszło do niego w apogeum wojny handlowej USA z Chinami, której skutkiem było wyraźne hamowanie gospodarek. Tym razem jako powód odwrócenia wskazywane są rosnące wątpliwości co do zdolności Fed przyspieszenia wzrostu gospodarczego i inflacji. W środę bank centralny USA nie zmienił stóp, ale notowania kontraktów na stopę funduszy federalnych pokazały, że rynek spodziewa się ich obniżenia w tym roku. Rynek długu indeksowanego o inflację pokazał w tym samym czasie, że rynek wątpi we wzrost presji cenowej.

- Rynek obligacji po prostu mówi Fed, że nie zrobił wystarczająco dużo i będzie musiał się poprawić, a im dłużej czeka, tym więcej będzie musiał zrobić – powiedział
Michael Darda, strateg MKM Partners. - Jeśli rynek obligacji uznałby komentarz Powella [szefa Fed-red. pb.pl] na konferencji o potrzebie większej inflacji za wiarygodny, nie widać byłoby takiego spadku stóp do jakiego doszło – dodał.   

Analitycy Merian Global Investors uważają, że rynek „krzyczy” aby Fed obniżył stopy.

- To czas, aby posiadać obligacje – powiedział Mark Nash, szef rynku obligacji w Merian. - Rynek uznaje, że Fed jest zbyt restrykcyjny wobec problemów w Azji i dlatego uwzględnia w cenach niższe stopy w przyszłości – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane