Krzywa rentowności wróży hossę dla giełd

Adam Zaremba, FRM, PRM, Doradca Inwestycyjny, Departament Zarządzania i Analiz Superfund TFI
opublikowano: 29-12-2009, 18:07

Bożonarodzeniowe nastroje przesądziły o  przebiegu dzisiejszej sesji. Indeks WIG20 przez większość dnia wahał się w  wąskim kilkunastopunktowym paśmie, by ostatecznie zakończyć dzień zwyżką o 0,41 proc.

Z dzisiejszych danych warto zwrócić uwagę na wstępny odczyt inflacji w Niemczech. Wstępny wskaźnik CPI wyniósł 0,8 proc. r/r i okazał się nieznacznie wyższy od oczekiwań analityków. Przy okazji tej publikacji warto oddać się chwili refleksji nad przyszłymi scenariuszami dotyczącymi poziomów stóp procentowych. Ich wysokość jest zwykle pochodną wahań inflacji. Ta z kolei, choć w pierwszym półroczu 2010 roku będzie zapewne spadać, to w dłuższym okresie nie postawiłbym większych pieniędzy na taki scenariusz. W najbliższym czasie niskim odczytom inflacji pomogą zapewne niekorzystne efekty bazowe z ubiegłego roku, a przede wszystkim masywna deprecjacja złotego. Niewykluczone, że przez pewien czas dynamika cen znajdzie się wręcz poniżej celu inflacyjnego. O ile niskie wskazania CPI w początkowym okresie ożywienie gospodarczego to nic nadzwyczajnego, o tyle w późniejszych fazach pojawia się już presja na wzrost cen. Tak też będzie zapewne i tym razem. Wzrost cen surowców, rosnąca dynamika wskaźników PPI czy poprawa wydajności pracy to zwykle dość skuteczne wróżby nadchodzącej inflacji. Presja inflacyjna będzie tym większa, że wzmocni ją super-łagodna polityka monetarna na świecie. Nie jest to oczywiście czynnik o działaniu natychmiastowym. Proces transmisji jest wprawdzie zwykle dość powolny, ponieważ potrzeba czasu, aby nadpłynność w sektorze finansowym zmaterializowała się w postaci szerokiej akcji kredytowej, która zwiększy wydatki konsumentów i tym samym przełoży się na wzrost cen, jednak wciąż istnieje ryzyko, że ostatnim aktem niedawnego kryzysu będzie fala globalnej inflacji.

Co ciekawe, oczekiwania, co do wzrostu inflacji i stóp procentowych na świecie są już zdyskontowane w obecnych cenach obligacji. Przyjrzyjmy się na przykład Stanom Zjednoczonym. Tamtejsza krzywa dochodowości jest obecnie wyjątkowo stroma, a różnica pomiędzy rentownością obligacji 10-letnich, a 2-letnich sięga 2,85 p.p. Zaistniała sytuacja może być odbierana, jako oczekiwania rynku co do wzrostu stóp procentowych w przyszłości. Paradoksalnie, tego typu konfiguracja historycznie okazywała się dobrą wróżbą dla rynku akcji. Podobnie wysoki spread zanotowano wcześniej w 2003 roku, u progu poprzedniej hossy, a także w roku 1992, u zarania kilkuletnich wzrostów na globalnych giełdach, które skończyły się dopiero w 2000 roku pęknięciem bańki internetowej. Jeżeli i tym razem historia miałaby się powtórzyć, przed inwestorami malują się długie lata hossy na rynkach akcji.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Zaremba, FRM, PRM, Doradca Inwestycyjny, Departament Zarządzania i Analiz Superfund TFI

Polecane