Czytasz dzięki

Krzywą wieżę w Pizie zaprojektował Pisano

  • DI
opublikowano: 22-12-2019, 22:00

We Włoszech ustalono ostatecznie, kto zaprojektował Krzywą Wieżę w Pizie. To żyjący w tym mieście w XII w. rzeźbiarz i architekt Bonanno Pisano.

Dzięki temu odkryciu jeden z najsłynniejszych zabytków na świecie może zostać podpisany imieniem i nazwiskiem. Na architektonicznym Polu Cudów w Pizie jako jedyny był anonimowy. Tezę dotyczącą autorstwa mającej ponad 800 lat Krzywej Wieży postawiła Giulia Ammannati z uniwersytetu w Pizie. Przeanalizowała tekst historyka sztuki, architekta i malarza Giorgio Vasariego z XVI w., który już wtedy przypisywał autorstwo wieży Pisanowi. Udało jej się odtworzyć i przetłumaczyć odnalezioną w XIX w. przy fundamentach zabytku napisaną po łacinie inskrypcję. Brzmi ona następująco: „Ja wzniosłem i stworzyłem wspaniałe dzieło ponad wszystkie inne, jestem obywatelem Pizy nazywanym Bonanno”. Badaczka twierdzi, że artysta chciał podpisać swoje dzieło na tablicy literami z brązu, ale zniechęcił go do tego stan budowli. Kamienna matryca została porzucona na placu budowy koło wieży, gdy już zaczęła się przechylać. Krzywa Wieża przed dwiema dekadami została umocniona, a jej przechył zahamowano. To zasługa międzynarodowego komitetu ekspertów, na którego czele stał Michele Jamiolkowski, 87-letni obecnie profesor Uniwersytetu w Turynie.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane