Czytasz dzięki

KSF-M: konieczne są pilne działania by ograniczyć wpływ epidemii na banki i gospodarkę

  • PAP
opublikowano: 16-03-2020, 19:35

Konieczne jest podjęcie pilnych działań w celu ograniczenia negatywnego wpływu epidemii na krajowy sektor bankowy, a tym samym na polską gospodarkę - uważa Komitet Stabilności Finansowej dot. nadzoru makroostrożnościowego.

Komitet sformułował odpowiednie rekomendacje dot. wymogów dla banków.

Jak podano w komunikacie opublikowanym na stronie NBP, w poniedziałek odbyło się posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej dotyczące nadzoru makroostrożnościowego (KSF-M). Zostało zwołane w trybie pilnym z inicjatywy przewodniczącego, prezesa NBP Adama Glapińskiego. Oprócz szefa banku centralnego uczestniczyli w nim także wiceminister finansów Leszek Skiba, przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski, prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego Piotr Tomaszewski oraz - na zaproszenie przewodniczącego KSF-M - minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Jak wyjaśniono, głównym tematem obrad było omówienie możliwych działań zaradczych, mających na celu ograniczenie wpływu epidemii koronawirusa na krajowy sektor bankowy i otoczenie gospodarcze. Komitet uznał, że wpływ ten należy rozpatrywać w krótkim i średnim horyzoncie.

"W krótkim okresie kluczową kwestią jest utrzymanie ciągłego dostępu społeczeństwa i podmiotów gospodarczych do rozliczeń pieniężnych, tak gotówkowych, jak i bezgotówkowych. W tym kontekście uznano, że oba te zadania są realizowane bez zakłóceń. Płynność banków jest niezagrożona i czuwa nad nią bank centralny" - napisano.

Według KSF-M w średnim okresie podstawowym wyzwaniem jest utrzymanie płynności firm i zdolności banków do kreacji kredytu w warunkach dużej niepewności gospodarczej i ograniczeń zarówno po stronie popytowej, jak i podażowej.

"Komitet uznał, że w tych okolicznościach konieczne jest podjęcie pilnych działań mających na celu ograniczenie negatywnego wpływu epidemii koronawirusa na krajowy sektor bankowy i w efekcie na polską gospodarkę" - podkreślono. W związku z tym KSF-M sformułował kilka rekomendacji.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Pierwsza dotyczy "niezwłocznego uchylenia obowiązku stosowania przez instytucje bufora ryzyka systemowego". Wyjaśniono, że mniejszy wymóg kapitałowy przekłada się równocześnie na niższy wymóg MREL (minimalny wymóg funduszy własnych i zobowiązań podlegających umorzeniu lub konwersji, który ma na celu wzmocnienie zdolności banków do pokrycia strat i dokapitalizowania w sytuacji, gdy konieczne jest przeprowadzenie procesu przymusowej restrukturyzacji - PAP).

"W ocenie Komitetu umożliwienie bankom wykorzystania środków z bufora zmniejsza ryzyko ograniczenia dopływu kredytu do gospodarki (tzw. zjawisko credit-crunch) i będzie działać na rzecz wsparcia gospodarki i stabilności finansowej" - czytamy w komunikacie.

Komitet podkreślił jednocześnie, że ważne jest, aby środki uwolnione pochodzące z bufora nie zwiększyły skali zaplanowanych dywidend, a zostały zatrzymane na kredytowanie gospodarki i pokrycie strat w najbliższych kwartałach.

Wyjaśniono, że Komitet podjął również uchwałę ws. rekomendacji dotyczącej utrzymania "wskaźnika bufora antycyklicznego" na poziomie 0 proc., a także zdecydował o przekazaniu Europejskiej Radzie ds. Ryzyka Systemowego (ERRS) informacji o jego aktualnej wysokości oraz wskaźnikach będących podstawą wyznaczenia tego bufora.

"Komitet będzie sukcesywnie analizował skuteczność całokształtu działań antykryzysowych i ich wpływ na stabilność finansową w krótkim i dłuższym horyzoncie" - podsumowano. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu