KSF rekomenduje obniżenie składek banków na BFG

opublikowano: 20-01-2021, 16:53

Komitet Stabilności Finansowej rekomenduje BFG ustalenie w 2021 r. składek na fundusz gwarancyjny banków na poziomie niższym niż w 2020 r. - podał KSF w komunikacie i uchwale. KSF rekomenduje także przedłużenie terminu osiągnięcia docelowego poziomu środków systemu gwarantowania depozytów do 31 XII 2034 r.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG)
Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG)
SZYMON LASZEWSKI / Forum

"Komitet Stabilności Finansowej (...) rekomenduje Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu podjęcie działań w celu ustalenia w 2021 r. składek na fundusz gwarancyjny banków, o których mowa w art. 286 ust. 2 ustawy 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji (Dz. U. z 2020 r. poz. 842), (...) na poziomie niższym w stosunku do składek ustalonych w 2020 r." - napisano w uchwale KSF.

"Komitet rekomenduje Ministrowi Finansów podjęcie działań w celu przedłużenia terminu osiągnięcia docelowego poziomu środków systemu gwarantowania depozytów w bankach, o którym mowa w art. 287 ust. 3 pkt 2 ustawy o BFG. Rekomendowany termin osiągnięcia docelowego poziomu środków systemu gwarantowania depozytów w bankach to 31 grudnia 2034 r." - dodano.

W uzasadnieniu uchwały napisano, że niepewność związana z opóźnionymi skutkami pierwszej fali pandemii i rozwojem drugiej, ewentualnie trzeciej fali, pozostaje wysoka. Dodano, że główne ryzyko dla banków związane z pandemią COVID-19 to ryzyko dalszego silnego wzrostu strat kredytowych, związanego z pogorszeniem zdolności kredytobiorców do obsługi zadłużenia.

"Analizy NBP wskazują, że spadek zysku sektora bankowego w 2021 r. będzie jeszcze głębszy, a znaczna część banków może ponieść stratę. Jeżeli przebieg pandemii będzie ostrzejszy niż wynika to z obecnych przewidywań, straty banków związane z ryzykiem kredytowym mogą być znaczne" - napisano.

"Obecna i przewidywana w najbliższym czasie obniżona zyskowność sektora bankowego ogranicza zdolność banków do dalszego wzmacniania bazy kapitałowej (zarówno z zatrzymanych zysków, jak też ze źródeł zewnętrznych) i pozyskiwania finansowania zewnętrznego w formie długu (w tym również zobowiązań podlegających umorzeniu lub konwersji). Negatywne konsekwencje obniżenia zyskowności o charakterze cyklicznym mogłyby być złagodzone przez czasowe ograniczenie obciążeń zewnętrznych nakładanych na banki" - dodano.

W ocenie KSF, rekomendowane przedłużenie do dnia 31 grudnia 2034 r. terminu na osiągnięcie poziomu docelowego środków systemu gwarantowania depozytów w bankach stworzy możliwość okresowego obniżenia obciążeń banków z tytułu składek na fundusz gwarancyjny banków, co jest szczególnie istotne w kontekście tegorocznych i przewidywany.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane