Ksiądz też pracownik!

Zawód księdza jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych w naszym kraju, a wiele nieporozumień dotyczy pracy księży, ich kształcenia i wynagradzania.

Miejscem pracy duchownego jest kościół jako świątynia oraz Kościół jako wspólnota. W Polsce istnieje ponad 10 000 parafii, w których pracuje prawie 30 000 księży. Poza świątyniami księża zatrudniani są w szkołach, na uczelniach, w szpitalach czy jednostkach wojskowych. Niektórzy kapłani pracują także w punktach misyjnych i angażują się w pomoc ubogim i cierpiącym. Ile zarabiają duchowni? Zarobki księży, jak i dochody poszczególnych parafii, nie są upubliczniane. Znane są jednak podstawowe źródła dochodów księży. Na pensję kapłana składają się opłaty z tytułu stypendium mszalnego, czyli datków ofiarowywanych przez wiernych w celu odprawienia mszy w konkretnej intencji, oraz pieniądze otrzymane z prawa stuły (iura stolae). Iura stolae upoważnia księży do pobierania opłat za udzielanie sakramentów takich jak chrzty, śluby i pogrzeby. Dodatkowo kapłani bywają zatrudniani w świeckich instytucjach, gdzie otrzymują takie same wynagrodzenie jak inni pracownicy tych placówek.Warto zauważyć, że kapłani nie posiadają obciążeń finansowych związanych z opłacaniem mieszkania. Za miejsce na plebanii, gospodynię i związane z użytkowaniem lokalu rachunki płaci Kościół jako instytucja, a nie poszczególni księża. Polscy księża płacą jednak podatek dochodowy w formie ryczałtu, który uzależniony jest od ilości parafian. Nawet w dużych parafiach nie przekracza on zazwyczaj 400 PLN. Księża muszą także we własnym zakresie odprowadzać składkę ZUS. Dzięki temu mają również prawo do państwowej emerytury. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem księża uzyskują uprawnienia do świadczeń emerytalnych w wieku 65 lat. Jednak zgodnie z prawem kościelnym proboszczowie i wikariusze pracują do 75 roku życia.

Ksiądz też pracownik!

DI, rynekpracy.pl
opublikowano: 12-05-2011, 09:50

Zawód księdza jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych w naszym kraju, a wiele nieporozumień dotyczy pracy księży, ich kształcenia i wynagradzania.

Miejscem pracy duchownego jest kościół jako świątynia oraz Kościół jako wspólnota. W Polsce istnieje ponad 10 000 parafii, w których pracuje prawie 30 000 księży. Poza świątyniami księża zatrudniani są w szkołach, na uczelniach, w szpitalach czy jednostkach wojskowych. Niektórzy kapłani pracują także w punktach misyjnych i angażują się w pomoc ubogim i cierpiącym. Ile zarabiają duchowni? Zarobki księży, jak i dochody poszczególnych parafii, nie są upubliczniane. Znane są jednak podstawowe źródła dochodów księży. Na pensję kapłana składają się opłaty z tytułu stypendium mszalnego, czyli datków ofiarowywanych przez wiernych w celu odprawienia mszy w konkretnej intencji, oraz pieniądze otrzymane z prawa stuły (iura stolae). Iura stolae upoważnia księży do pobierania opłat za udzielanie sakramentów takich jak chrzty, śluby i pogrzeby. Dodatkowo kapłani bywają zatrudniani w świeckich instytucjach, gdzie otrzymują takie same wynagrodzenie jak inni pracownicy tych placówek.

Warto zauważyć, że kapłani nie posiadają obciążeń finansowych związanych z opłacaniem mieszkania. Za miejsce na plebanii, gospodynię i związane z użytkowaniem lokalu rachunki płaci Kościół jako instytucja, a nie poszczególni księża. Polscy księża płacą jednak podatek dochodowy w formie ryczałtu, który uzależniony jest od ilości parafian. Nawet w dużych parafiach nie przekracza on zazwyczaj 400 PLN. Księża muszą także we własnym zakresie odprowadzać składkę ZUS. Dzięki temu mają również prawo do państwowej emerytury. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem księża uzyskują uprawnienia do świadczeń emerytalnych w wieku 65 lat. Jednak zgodnie z prawem kościelnym proboszczowie i wikariusze pracują do 75 roku życia.

Zarobki księży, jak i dochody poszczególnych parafii, nie są upubliczniane.
Zarobki księży, jak i dochody poszczególnych parafii, nie są upubliczniane.
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, rynekpracy.pl

Polecane