Książe Naruhito rozpocznie nową erę Japonii - Reiwa

  • DI
opublikowano: 02-04-2019, 22:00

Nowa era panowania cesarza Japonii, która rozpocznie się 1 maja, kiedy książę Naruhito wstąpi na tron, zostanie nazwana Reiwa — poinformował japoński rząd.

Era panowania cesarza jest powszechnie używana w Japonii na monetach, kalendarzach, w gazetach i oficjalnych dokumentach. Tradycyjnie jej nazwa składa się z dwóch znaków: tu rei oznacza „porządek” lub „regułę”, a wa — „pokój” lub „harmonię”. Nazwa pochodzi ze zbioru japońskiej poezji z VII w. pt. „Manyoshu” i symbolizuje bogatą kulturę i długą tradycję Japonii.

— Znaki przedstawiają unikatową tożsamość narodową Japonii, jak wieczna historia i kultura oraz cztery pory roku, które przynoszą piękną naturę i przekazują ją następnemu pokoleniu — powiedział premier Shinzo Abe.

Wstąpienie Naruhito na Chryzantemowy Tron nastąpi dzień po abdykacji cesarza Akihito, jego ojca. Tym samym skończy się era Heisei, która rozpoczęła się w 1989 r., kiedy Akihito objął tron po swoim ojcu, cesarzu Hirohito. Panujący od prawie 30 lat 85-letni Akihito wyraził wolę abdykacji w 2017 r. By tak się stało, parlament musiał uchwalić specjalną ustawę, ponieważ prawo nie przewidywało takiej możliwości. Wydarzenia te ożywiły dyskusję nad przyszłością monarchii liczącej 2 tys. lat i zaliczanej do najstarszych na świecie. Jednym z tematów jest rola kobiet w rodzinie cesarskiej. Obecnie tron mogą dziedziczyć jedynie mężczyźni. Co więcej, kobiety tracą status członkiń rodziny cesarskiej, jeśli wyjdą za mąż za mężczyznę z ludu. Wiarygodne informacje o pierwszych cesarzach Japonii pochodzą z VII-V w. p.n.e. Na tronie od początku zasiada wciąż ta sama dynastia Yamato. [D

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy