Księgowa gimnazjum oskarżona o przywłaszczenie pieniędzy

PAP
opublikowano: 22-12-2010, 11:07

Prokuratura Rejonowa w Wysokiem Mazowieckiem (Podlaskie) skierowała w środę do miejscowego sądu akt oskarżenia wobec byłej księgowej miejscowego gimnazjum, której zarzuciła zagarnięcie blisko 160 tys. zł z konta tej placówki. Zarzuty postawiono też dyrektor szkoły.

Jak powiedział PAP szef prokuratury w Wysokiem Mazowieckiem Marek Mioduszewski, księgowa przyznała się i chce dobrowolnie poddać karze 2 lat więzienia, w zawieszeniu na 5 lat. Ma też naprawić całą szkodę, czyli oddać wszystkie zagarnięte pieniądze. Jeśli nie zrobi tego w ustalonym terminie, pójdzie do więzienia.

Przestępstwo zostało odkryte w czasie kontroli przeprowadzanej przez Regionalną Izbę Obrachunkową; zwrócono wówczas uwagę, że brakuje opisu jednego z przelewów. Potem odkryto kolejne nieprawidłowości w rachunkach. W śledztwie okazało się, że już od grudnia 2001 roku, choć nieregularnie, z konta szkoły znikały pieniądze. Działo się tak aż do lipca 2010 roku. Główne zarzuty dotyczą lat 2006-2010.

Ustalono, że księgowa odpowiadająca za finanse placówki wielokrotnie przywłaszczała pieniądze, dopisując różne kwoty (np. 1,7 tys. zł, 2,5 tys. zł czy 700 zł) do przelewów na swoje konto lub samodzielnie przyznając sobie pieniądze czy wypłacając nienależne zaliczki.

W sumie było to, jak ustaliła prokuratura, nieco ponad 157,3 tys. zł.

W śledztwie kobieta przyznała się i złożyła wyjaśnienia, postawiono jej zarzuty przekroczenia uprawnień, poświadczenia nieprawdy w dokumentach i przywłaszczenia w ten sposób pieniędzy. Tłumaczyła, że robiła to, bo miała trudności finansowe. Na konto spłaty zobowiązań, śledczy zabezpieczyli jej samochód, motorower, zaś na działce rolnej została ustanowiona hipoteka kaucyjna.

Po wykryciu przestępstwa, księgowa została dyscyplinarnie zwolniona z pracy. Ze stanowiska została też odwołana dyrektorka gimnazjum. Ją oskarżono o brak należytego nadzoru, czyli o nieumyślne przyczynienie się do popełnienia przestępstwa przez księgową. Biorąc pod uwagę okoliczności, prokurator skierowała do sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania wobec niej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane