Księgowe przesunięcie WIG20

Adam Stańczak, Analityk DM BOŚ, Wydział Analiz Rynkowych, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
opublikowano: 14-09-2021, 18:30

Dzisiejsze notowania były w pewnym sensie wyjątkowe.

Pod względem wyniku WIG20 sesję zdominowało poranne odcięcie dywidendy od akcji spółek Cyfrowy Polsat i PZU, co na starcie handlu kosztowało indeks blue chipów około 21 punktów albo 0,9 procent. W istocie WIG20 zaczął dzień spadkiem większym niż 1 procent niesiony na południe również przeceną sektora bankowego. Po otwarciu szybko okazało się jednak, iż odcięcie 3,5 złotego od ceny PZU i 1,2 złotego od ceny Cyfrowego Polsatu nie przeszkodziło skokowo przecenionym spółkom szukać zwyżek i zakończyć dnia na plusie. W finale cięższe dla koszyka WIG20 okazały się spółki bankowe i KGHM, która przeniosła na indeks przecenę na rynku miedzi.

Dla szerszego obrazu najważniejszym wydarzeniem dnia była publikacja odczytów inflacji w USA. Inflacja na poziomie konsumentów wyniosła 5,3 procent, co oznacza spadek z trzynastoletnich maksimów w miesiącu lipcu, w którym ceny wzrosły o 5,4 procent. W perspektywie miesięcznej inflacja CPI spadła do 0,1 procent z 0,3 procent w miesiącu poprzednim. Dane zostały przez rynek odczytane jako potwierdzające możliwość przejściowego wzrostu cen w postpandemicznym odbiciu gospodarczym. Konsekwencją był wzrost cen akcji, osłabienie dolara i generalnie wzrosty zbudowane w modelu risk-on oraz założeniu o możliwości wstrzymania się przez Fed z dynamicznym ograniczeniem programu płynnościowego.

W przypadku rynków akcji dane wyzwoliły fale wzrostowe, na które GPW odpowiedziała wybiciem WIG20 z śródsesyjnej konsolidacji i zredukowaniem porannego spadku do 0,5 procent przy blisko 1,05 mld złotych obrotu. Technicznie patrząc sztuczne przesunięcie WIG20 na południe przez dywidendy wzmocniło konsolidację pod strefą oporów w rejonie 2416-2400 pkt. i podkreśliło zawieszenie WIG20 na poziomach neutralnych technicznie. W trakcie kolejnych sesji warto oczekiwać podzielenia uwagi rynku pomiędzy wydarzenia na rynkach globalnych, z których najważniejszym będzie reakcja giełd akcji i walut na sygnały z wrześniowego posiedzenia FOMC w USA. W lokalnym układzie handel będzie odbywał się w cieniu piątkowego rozliczenia wrześniowej serii kontraktów terminowych.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane