Księżniczka Ayako wyszła za człowieka z gminu

  • DI
opublikowano: 04-11-2018, 22:00

28-letnia księżniczka, najmłodsza córka kuzyna cesarza Akihito, poślubiła, 32-letniego pracownika firmy logistycznej, tracąc przez to monarszy tytuł.

Ceremonia odbyła się w świątyni Meiji w Tokio. Ayako zjawiła się w tradycyjnym stroju dworskim — w czerwonym kimonie, spodniach hakama i z włosami upiętymi w stylu shimada. Wybranek ubrany był w czarny surdut i szare spodnie w prążki. Państwo młodzi wymienili się obrączkami, odczytali przysięgę małżeńską i — zgodnie z szintoistycznym rytuałem — podzielili się kieliszkiem sake. W październiku 2014 r. starsza siostra Ayako, 30-letnia Noriko, poślubiła 45-letniego szintoistycznego kapłana, również rezygnując z monarszego tytułu. Kobiety z gminu, które poślubiają mężczyzn z rodziny cesarskiej, stają się jej członkami, ale te z rodziny cesarskiej, które wychodzą za mężczyzn z gminu — tracą królewski status. Rodzina cesarska liczy obecnie 18 członków, z czego 13 to kobiety, a spadająca ich liczba wywołuje obawy o stabilność sukcesji i wykonywanie funkcji publicznych przewidzianych dla członków monarszego rodu.

Mimo utraty statusu Ayako zachowa honorowe stanowiska w dwóch organizacjach — to pierwszy przypadek w historii japońskiej monarchii. Księżniczka otrzyma odprawę w wysokości 107 mln jenów (950 tys. USD), by utrzymać wysoki standard życia po opuszczeniu rodziny cesarskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu