KSSE spodziewa się nowych inwestycji za ponad miliard złotych

DI, PAP
opublikowano: 12-01-2012, 11:57

Co najmniej 20 nowych projektów inwestycyjnych wartych w sumie grubo ponad miliard złotych spodziewa się w tym roku Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE). Ich realizacja da ok. 1,3 tys. nowych miejsc pracy – szacują przedstawiciele strefy.

W ubiegłym roku strefa pozyskała 20 nowych projektów o łącznej wartości ok. 1,1 mld zł. Połowa tych inwestycji to nowe przedsięwzięcia firm już działających w KSSE. Inwestorzy zadeklarowali stworzenie tysiąca nowych miejsc pracy oraz utrzymanie dotychczasowego zatrudnienia.

Największa pozyskana w ubiegłym roku inwestycja to warta ponad 140 mln zł nowa fabryka międzynarodowego koncernu TRW w Czechowicach-Dziedzicach, która będzie wytwarzać elementy do układów kierowniczych. TRW ma już swoje fabryki w strefie – w Czechowicach-Dziedzicach i Częstochowie.

W 2012 r. KSSE zamierza co najmniej powtórzyć ubiegłoroczny wynik, choć nie wyklucza, że może on być znacznie lepszy, jeżeli uda się sfinalizować niektóre przygotowywane od dawna, a przeciągające się projekty.

"O ostatecznym wyniku i realizacji tegorocznych założeń będziemy mogli mówić za około sześć miesięcy. Dużo zależy od rezultatu negocjacji z kilkoma dużymi inwestorami, którzy już od dłuższego czasu poszukują właściwego miejsca na swoje projekty inwestycyjne" – wyjaśnił w czwartek PAP prezes KSSE Piotr Wojaczek.

"Jeżeli w najbliższym półroczu udałoby się zakończyć te negocjacje sukcesem, jesteśmy pewni, że obecne szacunkowe prognozy na 2012 rok zostaną przekroczone" – dodał prezes.

Obecne, ostrożne szacunki na 2012 r. mówią o 20-22 nowych projektach inwestycyjnych, które związane będą z zatrudnieniem ok. 1,3 tys. nowych pracowników i wydatkowaniem ok. 1-1,2 mld zł. Oznaczałoby to wyniki lepsze od ubiegłorocznych o ok. 10-15 proc.

"Na dziś jesteśmy pewni, że w pierwszym kwartale 2012 roku uda się pozyskać co najmniej cztery nowe projekty inwestycyjne, ale ta liczba może się jeszcze zwiększyć" – szacuje prezes.

Mniej więcej połowa nowych projektów to przedsięwzięcia w branży motoryzacyjnej.

Istniejąca od ponad 15 lat Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest największą w Polsce pod względem wartości inwestycji i ilości inwestorów. W strefie działa ponad 180 firm, które zainwestowały łącznie ponad 18 mld zł, tworząc blisko 48 tys. miejsc pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / KSSE spodziewa się nowych inwestycji za ponad miliard złotych