Kto jest właścicielem Górnika Zabrze? - prasa

Polska Agencja Prasowa SA
26-04-2005, 08:05

Kto jest faktycznym właścicielem Sportowej Spółki Akcyjnej Górnik Zabrze? Sprawę obiegu akcji zabrzańskiego klubu bada obecnie policja - informuje "Dziennik Zachodni". Nieoficjalnie funkcjonariusze mówią wprost: - Doszło do poważnych przekrętów.

Kto jest faktycznym właścicielem Sportowej Spółki Akcyjnej Górnik Zabrze? Sprawę obiegu akcji zabrzańskiego klubu bada obecnie policja - informuje "Dziennik Zachodni". Nieoficjalnie funkcjonariusze mówią wprost: - Doszło do poważnych przekrętów. Chodzi o powiązania i transakcje do jakich dochodziło między spółką konsultingową z wybrzeża, zabrzańskim przedsiębiorstwem "Linodrut" i Górnikiem Zabrze.

Od blisko dwóch lat oficjalnym właścicielem klubu jest Marek Koźmiński. Oficjalnie, bo zupełnie co innego wynika z dokumentów Krajowego Rejestru Sądowego. Historię przejęcia akcji przez Koźmińskiego "DZ" opisał ponad rok temu.

Wykazał wówczas, że w rzeczywistości były piłkarz nigdy nie kupił 52 proc. udziałów spółki. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy podjęło uchwałę, że Koźmiński obejmie akcje w zamian za podwyższenie kapitału spółki i wkład - 1,7 mln zł. Tymczasem od uchwały minęło kilka lat, a kapitał spółki wynosi tyle samo... ile na początku jej istnienia.

Tymczasem jeszcze przed pojawieniem się Koźmińskiego doszło w Górniku do transakcji, które do dziś nie zostały wyjaśnione. Wszystko zaczęło się od zabrzańskiego przedsiębiorstwa "Linodrut" i pasji jego ówczesnego dyrektora do piłki nożnej.

Nieżyjący dziś Andrzej Daszek stanął na czele Fundacji Gospodarczej "Linodrut - Akcjonariat", która była udziałowcem firmy "Polind". Fundacja zajęła się skupowaniem akcji Górnika. Później scedowała to na "Polind". Nie robiła tego jednak osobiście, ale przez pośrednika.

Znaleziono spółkę z Sopotu "Consulting & Corporate Law". Podpisano umowę, w której pośrednik zobowiązał się do zakupu 86 proc. akcji. - Zobowiązaliśmy się odsprzedać akcje "Polindowi" - mówi prezes sopockiej spółki, Wojciech Ciechorski. - Na zabezpieczenie transakcji dostaliśmy weksle na ponad 3 mln zł. Szybko jednak okazało się, że w praktyce nie ma to jakiegokolwiek znaczenia.

Oficjalnie, jak mówi prezes zarządu Górnika, Zbigniew Koźmiński - ojciec Marka Koźmińskiego - jego syn posiada 52 proc. akcji, pozostałe 34 proc. należy do "Polindu", prawie 4 proc. do miasta i ponad 9 proc. do innych akcjonariuszy. Z dokumentów dostępnych w KRS wynika, że "Polind" jest wciąż właścicielem grubo ponad 80 proc. akcji. I kto się w tym połapie?

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Kto jest właścicielem Górnika Zabrze? - prasa