Kto ma rację: Fed czy rynek

Daniel Kostecki HFT Brokers
opublikowano: 17-12-2015, 22:00

Nowe projekcje makroekonomiczne FOMC

Zgodnie z oczekiwaniami analityków amerykański FederalnyKomitet Otwartego Rynku (FOMC) zdecydował się w środę podwyższyć przedział dla stopy funduszy federalnych z 0,00-0,25 do 0,25-0,5 proc. Była to pierwsza zmiana stóp procentowych od 2008 r. i tym samym zakończyła się era zerowych stóp procentowych za oceanem.

Oprócz samej decyzji zostały także przedstawione nowe projekcje makroekonomiczne. Nieznacznie zostały skorygowane zapatrywania dotyczące poziomu stóp w 2017 i 2018 r. w relacji do wrześniowych projekcji (odpowiednio — o minus 25 pkt. baz. i minus 12,5 pkt. baz.), a 2016 r. pozostawiono bez zmian, czyli Fed oczekuje aż czterech podwyżek w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Najciekawszy wątek po posiedzeniu to duża rozbieżność pomiędzy tym, co widzi Rezerwa Federalna, a tym, co obecnie wycenia rynek. Fed widzi cztery podwyżki, a rynek na podstawie Fed Funds Futures zakłada tylko dwie w 2016 r. Z taką sytuacją, gdy rynek nie dowierzał projekcjom FOMC, mieliśmy już do czynienia we wrześniu. Wtedy też Rezerwa Federalna pokazała w swoich zapatrywaniach, że stopy do końca roku podniesie, a rynek dopiero w październiku zaczął brać to pod uwagę. W rezultacie dolar gwałtownie się umocnił. Jeśli i tym razem będzie podobnie, to rynek będzie musiał zacząć wyceniać o dwie podwyżki więcej niż obecnie, a to oznacza przestrzeń do umocnienia amerykańskiej waluty. Pytanie tylko, kto ma rację — Fed czy rynek? © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Daniel Kostecki HFT Brokers

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu