Kto nie wybrał jeszcze OFE, powinien to zrobić do środy

opublikowano: 06-01-2007, 14:23

Osoby które ostatnio rozpoczęły pracę, a jeszcze nie wybrały funduszu emerytalnego, powinny zawrzeć umowę do najbliższej środy.

Osoby które ostatnio rozpoczęły pracę, a jeszcze nie wybrały funduszu emerytalnego, powinny zawrzeć umowę do najbliższej środy. Jeśli tego nie zrobią, znajdą się w OFE, który im przypadnie w losowaniu przeprowadzonym przez ZUS.

Jak poinformował ZUS, obecnie sprawa ta dotyczy ponad 280 tys. osób.

Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, każda osoba ubezpieczona, która urodziła się po 31 grudnia 1968 r. jest zobowiązana do zawarcia umowy z OFE w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia, czyli najczęściej od dnia podjęcia pierwszego zatrudnienia. Obowiązek ten nie dotyczy studentów i uczniów do 26 roku życia, którzy podjęli pracę w ramach umowy zlecenia, umowy o dzieło lub rozpoczęli studia doktoranckie - przypomina ZUS.

Jeśli osoba podejmująca pracę nie wybierze OFE, ZUS przypomina o tym obowiązku w specjalnym liście. W ciągu roku ZUS dwa razy listownie przypomina o wyborze OFE.

Pierwszy termin, do którego należy wybrać fundusz, przypada 10 stycznia. Jeśli jednak od daty otrzymania wezwania do dnia losowania jest mniej niż 30 dni, termin ten mija 10 lipca.

Drugi termin to 10 lipca, ale jeżeli od daty otrzymania wezwania do dnia losowania jest mniej niż 30 dni, termin ten mija 10 stycznia.

O najbliższym losowaniu ZUS informował zainteresowanych w grudniu. Przesłał w tej sprawie 281á234 listy z przypomnieniem o obowiązku przystąpienia do OFE.

Jeżeli ubezpieczony mimo przypomnienia nie podpisze umowy we wskazanych terminach, ZUS przydziela go do OFE w drodze losowania. Biorą w nim udział wyłącznie te fundusze, które uzyskały stopy zwrotu wyższe niż średnie ważone stopy zwrotu w dwóch ostatnich okresach rozliczeniowych, i których aktywa na koniec drugiego okresu rozliczeniowego z roku poprzedniego nie przekraczały 10 proc. wartości aktywów netto wszystkich otwartych funduszy.

W najbliższym losowaniu ubezpieczeni trafią do jednego z 6 funduszy: OFE Polsat, OFE Generali, OFE AIG, OFE DOM, OFE Pekao i OFE Pocztylion.

Najbliższe losowanie zostanie przeprowadzone w siedzibie Centrali ZUS w środę, ostatniego dnia stycznia. W poprzednim losowaniu, które odbyło się 31 lipca, przydział do OFE otrzymało 23á187 osób. (PAP)

 

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane