Kto odzyskuje, kto nie

DTK
opublikowano: 05-07-2011, 00:00

W zapewnienia prezydent Warszawy nie wierzą spadkobiercy, od lat czekający na zwrot nieruchomości.

W zapewnienia prezydent Warszawy nie wierzą spadkobiercy, od lat czekający na zwrot nieruchomości.

Grudniowy tekst "PB" o kontrowersjach wokół reprywatyzacji warszawskiej spotkał się z dużym odzewem. Do redakcji zgłosiło się wiele osób z przykładami nieprawidłowości w tym procesie. Chodzi m.in. o sytuacje, w których zatwierdzano spadki, a nawet wydawano decyzje zwrotu na rzecz osób nieżyjących czy zwroty budynków, które w czasie wojny zostały doszczętnie zniszczone. Dotarli do nas spadkobiercy byłych właścicieli kamienic i działek, mówiący, że dostają oferty odkupu roszczeń za 10-20 proc. ich wartości lub pośrednictwa za 30-40 proc. prowizji.

— Do niedawna byłam przeciw, w końcu to majątek dziadków. Po ponad 10 latach oczekiwania na zwrot zastanawiam się jednak nad takim rozwiązaniem — przyznaje jedna z naszych rozmówczyń.

I ona, i inni spadkobiercy nie wierzą w zapewnienia Hanny Gronkiewicz-Waltz o niefaworyzowaniu skupujących roszczenia.

— Czytając o skuteczności skupujących roszczenia, którzy nie tylko odzyskują nieruchomości, ale i uzyskują korzystne zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, nie mam wątpliwości, że są równi i równiejsi — mówi Hanna Derda-Nowacka, od 23 lat bezskutecznie walcząca o odebrane jej rodzinie 2 tys. mkw. na Ochocie.

— Pani prezydent powtarza, że wyroki trzeba respektować. W mojej sprawie Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że decyzja zwrotowa z 2008 r., na którą czekaliśmy wiele lat, jest ostateczna i wykonalna. I co? Przez trzy lata ratusz jej nie wykonał, a wręcz przeciwnie — w połowie marca 2011 r. bezprawnie ją uchylił — narzeka Hanna Derda-Nowacka.

Za opieszałość stołecznych urzędników skarb państwa musiał zapłacić jej rodzinie już 20 tys. EUR, o czym zdecydował Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Hanna Derda-Nowacka zarzuca ratuszowi wydawanie decyzji z rażącym naruszeniem prawa i celowe odwlekanie sprawy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DTK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy