Kto powinien tworzyć alternatywny system emerytalny

MARIUSZ PAWLAK partner w Lorek Pawlak Family Office
opublikowano: 20-02-2018, 22:00

KOMENTARZ

Do świadomości coraz większej liczby pracowników dochodzi informacja, że obecny system emerytalny staje się coraz bardziej nieefektywny. A co najważniejsze, w perspektywie osiągnięcia przez nich wieku emerytalnego może się całkowicie załamać.

Z drugiej strony zaufanie do państwa jako gwaranta świadczeń zostało raczej trwale utracone, chociażby w związku z trwającym etapowym demontażem systemu otwartych funduszy emerytalnych (OFE). W związku z tym zadbanie o przyszłą emeryturę stało się wymogiem teraźniejszości. Im szybciej podejmie się konkretne decyzje, jeśli chodzi o planowanie emerytury,

tym większa jest szansa na zgromadzenie satysfakcjonującego poziomu kapitału. Warto zauważyć, że sama aktywność obecnych pracobiorców wynika z faktu istotnego wzbogacenia się społeczeństwa w ciągu ostatnich 20 lat.

Obecnie większość aktywnych zawodowo osób ma i jest w stanie stale generować nadwyżki pieniężne, które może odłożyć na emeryturę. Kombinacja dwóch czynników — faktu, że po prostu stać nas na odkładanie na emerytury, oraz realnych prognoz załamania się tradycyjnego systemu emerytalnego — stała się naturalnym motywatorem do tworzenia alternatywnych systemów emerytalnych. Jednak najsłabszym ogniwem jest to, że za ich tworzenie zabiera się rząd, co niestety nie wróży takim rozwiązaniom trwałego powodzenia.

Im szybciej podejmie się konkretne decyzje, jeśli chodzi o planowanie emerytury, tym większa jest szansa na zgromadzenie satysfakcjonującego poziomu kapitału.

Ze strony ustawodawcy powinniśmy oczekiwać jedynie stworzenia systemu zachęt podatkowych dla osób chcących samodzielnie odkładać na przyszłą emeryturę. Samo zaprojektowanie mechanizmu — czyli określenie, kto i jak będzie zarządzał tymi pieniędzmi — należy pozostawić samym przyszłym emerytom.

Z jednej strony już teraz mamy przecież bardzo rozwinięty rynek zarządzających aktywami, który jest nadzorowany przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF), co powinno zapewniać bezpieczeństwo prawne. Z drugiej strony oferowanie funduszy emerytalnych przez pracodawców na pewno stanie się jednym z ważnych elementów programów motywacyjnych (benefitowych), będących zachętą dla obecnych i potencjalnych pracowników. Jest to szczególnie istotne obecnie, w czasach niskiego bezrobocia i rynku pracownika.

Pracodawcy, jak i same podmioty rynku kapitałowego, mają z pewnością dużo większą wiedzę w tworzeniu rozwiązań inwestycyjnych niż urzędnicy. Dlatego pozwólmy, aby rynek sam wypracował alternatywne mechanizmy długookresowego oszczędzania emerytalnego. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MARIUSZ PAWLAK partner w Lorek Pawlak Family Office

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu