Kto przegrywa z księgą

Sebastian Gawłowski
14-12-2007, 00:00

Inwestorzy bardziej cenią pomysł na biznes, niż wartość księgową spółki

Akcje blisko 25 spółek na giełdzie są wyceniane poniżej wartości księgowej. Tymczasem aż 177 walorów firm z GPW wycenianych jest poniżej średniej wskaźnika cena/wartość księgowa (C/WK) dla indeksu WIG (2,61). Można w tej grupie znaleźć spółki, które mają potencjał do wzrostu kursu. Jednak w przypadku sporej grupy firm wyceny wyglądają atrakcyjnie tylko na pierwszy rzut oka.

Wskaźnik C/WK (z ang. P/BV) określa, ile kosztuje na giełdzie złotówka majątku netto (wartość księgowa) firmy. Rynek ocenia spółki przede wszystkim poprzez ich zdolność do zysku, a nie przez pryzmat majątku. Jednak C/WK jest cenną wskazówką, jak inwestorzy postrzegają firmę. Najniższą wartość wskaźnika C/WK na giełdzie ma Wistil (0,45). Najwyższym może pochwalić się Wrocławski Dom Maklerski (WDM) z New Connect — ponad 309. Paradoksalnie gracze bardziej interesują się WDM niż Wistilem. Broker ma krótką historię i niską wartość majątku, ale chętnie prezentuje ambitne plany inwestycyjne, które mogą przynieść w przyszłości znaczące zyski. Z kolei Wistil, mający wysoką wartość księgową (duży majątek produkcyjny), ma silną pozycję na swoich rynkach w regionie. Nie stara się jednak o zainteresowanie inwestorów za wszelką cenę, wypełniając konieczne minimum obowiązków emitenta.

Niska wartość C/WK oznacza też z reguły, że spółka osiąga małe zyski bieżące lub jej majątek nie jest w pełni wykorzystywany. Skutek? W czołówce firm z najniższym wskaźnikiem są eksporterzy (np. Relpol, Krosno, Groclin) lub firmy, które w przeszłości zawiodły inwestorów i nie potrafią odzyskać zaufania (np. Amica, Wilbo, Makarony Polskie, Interferie). Niski poziom wskaźnika P/BV często świadczy o kłopotach spółki, które mogą być spowodowane złą strukturą majątku. Najlepszym przykładem jest tutaj Toora. Tymczasem gdy majątek firmy jest znaczny, zaś branża lub perspektywy spółki stwarzają nadzieję na dobre wyniki, to poziom wskaźnika P/BV jest ważną informacją dla inwestorów chcących kupić akcje na dłużej. W grupie takich firm z potencjałem i niskim C/WK można wskazać chociażby Hawe, Hutmen czy DGA.

Utarło się, że spółki technologiczne, które zazwyczaj uzyskują relatywnie wysoką stopę dochodu z kapitału, mogą mieć wskaźnik C/WK o wartościach znacznie przekraczających średnią dla indeksu szerokiego rynku. W czołówce firm o największych C/WK jest chociażby Interia i Adv.pl. O tym, że model biznesowy i wartości niematerialne i prawne (np. marka) są bardzo cenione przez inwestorów na GPW, wskazują wartości C/WK takich firm, jak chociażby Bomi, debiutant Nepentes i estoński Silvano. Jednocześnie o tym, że wskaźnik ten nie ma większego znaczenia na New Connect świadczy fakt, iż w dziesiątce firm o największym C/WK jest aż sześć spółek z tego rynku. Inwestorzy liczą na ich dynamiczny rozwój. Należy jednak pamiętać, że wysoka wartość C/WK może świadczyć o przewartościowaniu akcji. Jeśli firma nie spełni oczekiwań rynku, doprowadzi to ostatecznie do korekty wartości C/WK poprzez spadek ceny akcji.

0,59

To wartość wskaźnika C/WK jednej

z najbadziej znanych spółek giełdowych.

Sebastian Gawłowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kto przegrywa z księgą