Kto ucierpi na zaognieniu konfliktu na Ukrainie (WYKRES DNIA)

Polska znajduje się w grupie krajów narażonych na konsekwencje zakłóceń w dostawach rosyjskiego gazu, ostrzega Deutsche Bank.

Zobacz więcej

Udział gazu importowanego z Rosji w całości zużycia surowca w poszczególnych krajach. Źródło: Deutsche Bank, BusinessInsider.

W najbardziej negatywnym scenariuszu rozwoju kryzysu na wschodzie Ukrainy może dojść do zakłócenia dostaw rosyjskiego gazu do Europy, wynika z prezentacji sporządzonej przez analityków Deustche Banku. Mogłoby do tego dojść, gdyby Rosja próbowała zdestabilizować większy obszar.

- Główne problemy zaogniające kryzys ukraiński pozostają nie rozwiązane. Nie można wykluczyć ryzyka rozszerzenia się konfliktu zbrojnego na kolejne regiony – napisali Raj Hindocha i Marcos Arana.

Spośród trzech scenariuszy rozwoju konfliktu, które przygotowała instytucja, najczarniejszy zakłada ryzyko zakłócenia dostaw gazu do Europy. Bank sprawdził, które kraje najbardziej na tym by ucierpiały. Najbardziej narażone byłyby w takim wypadku kraje bałtyckie oraz Finlandia, które z Rosji sprowadzają całość zużywanego gazu. Co najmniej 60 proc. paliwa z Rosji sprowadzają także Czechy, Słowacja, Austria, Grecja i Bułgaria. Choć w polskim zużyciu gaz z Rosji ma mniejszy udział niż w przypadku wszystkich tych krajów, i tak jest on ponaddwukrotnie większy niż w przypadku średniej dla Unii Europejskiej (24 proc.).

Udział gazu importowanego z Rosji w całości zużycia surowca w poszczególnych krajach. Źródło: Deutsche Bank, BusinessInsider.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, BusinessInsider

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy