Kuchciński i Schetyna o koalicji i sejmowych porozumieniach

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-01-2006, 08:10

Według sekretarza generalnego PO Grzegorza Schetyny, porozumienie PiS z Samoobroną i PSL wyklucza dalsze rozmowy o koalicji z Platformą Obywatelską. Wiceszef klubu PiS Marek Kuchciński podkreśla, że takiego porozumienia programowego nie ma.

Według sekretarza generalnego PO Grzegorza Schetyny, porozumienie PiS z Samoobroną i PSL wyklucza dalsze rozmowy o koalicji z Platformą Obywatelską. Wiceszef klubu PiS Marek Kuchciński podkreśla, że takiego porozumienia programowego nie ma.

    "Po tym co się stało, czyli porozumieniu z Samoobroną i PSL, wydaje mi się, że nie ma powrotu do rozmów (PO z PiS - PAP). Jeżeli Prawo i Sprawiedliwość chce budować rząd większościowy z PSL i Samoobroną, to ten program (rządu - PAP) musi być modyfikowany w kierunku tych ugrupowań" - powiedział Schetyna w piątkowych "Sygnałach Dnia".

    Kuchciński, który był także gościem radiowej "Jedynki", zaprzeczył, by do takiego porozumienia doszło. "Jest skuteczne staranie o to, żeby była większościowa koalicja w Sejmie nad budżetem. Jeśli pan Schetyna twierdzi, że to jest już porozumienie koalicyjne, to są pańskie słowa" - powiedział.

    "Jeżeli przekonamy większość posłów, żeby zagłosowali za budżetem państwa, to będziemy mieli spokojny czas, żeby przez rok pracować nad dalszymi działaniami" - dodał wiceszef klubu PiS.

    Schetyna podkreślił, że to jest "coś za coś". "Korytarze sejmowe huczą o tym, co proponujecie i Samoobronie, i PSL. Zdecydowaliście się na taką koalicję i to jest wasza decyzja" - zaznaczył wiceszef klubu PO.

    W czwartkowy wieczór, po zażegnaniu sejmowego kryzysu wokół prac nad ustawą budżetową, w Sejmie pojawiły się informacje o możliwości powstania koalicji rządowej PiS z PSL, LPR i Samoobroną. Lider Ligi Roman Giertych poinformował dziennikarzy, że jego partia propozycję wejścia do takiego rządu dostała (czemu zaprzeczył rzecznik rządu), ale ją odrzuciła.

    W sejmowych kuluarach - jak poinformował dziennikarzy szef SLD Wojciech Olejniczak - mówiło się, że funkcję wicepremiera miałby objąć szef Samoobrony Andrzej Lepper, który jednak zaprzeczył takim doniesieniom. Lider Samoobrony powiedział, że "żadnej propozycji ze strony PiS" nie otrzymał, ale - jak dodał - "słońce współpracy" dla utworzenia stabilnej większości w Sejmie jest coraz bardziej wyraźne.

    Informacjom, że PSL ma wejść do koalicji zaprzeczył też wicemarszałek z tego ugrupowania Jarosław Kalinowski. Zapowiedział jednak, że jeśli Stronnictwo otrzyma formalną propozycję wejścia do koalicji rządowej, to ją rozważy.Z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez PAP od innych polityków Stronnictwa wynika natomiast, że PSL otrzymało propozycję wejścia do koalicji rządowej z PiS. 

    Prezes PiS Jarosław Kaczyński nie chciał komentować doniesień o możliwości powołania koalicji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane