Kuchciński: Nowela ustawy o służbie cywilnej w ciągu kilku tygodni

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-01-2006, 17:42

Wiceszef klubu PiS Marek Kuchciński powiedział PAP, że nowelizacja ustawy o służbie cywilnej likwidująca obecne zasady obsadzania wyższych stanowisk w administracji publicznej zostanie przedstawiona Sejmowi w ciągu kilku tygodni - pracuje nad nią Kancelaria Premiera. Zdaniem PO, proponowane w niej zmiany mogą być niezgodne z konstytucją.

Wiceszef klubu PiS Marek Kuchciński powiedział PAP, że nowelizacja ustawy o służbie cywilnej likwidująca obecne zasady obsadzania wyższych stanowisk w administracji publicznej zostanie przedstawiona Sejmowi w ciągu kilku tygodni - pracuje nad nią Kancelaria Premiera. Zdaniem PO, proponowane w niej zmiany mogą być niezgodne z konstytucją. 

Według Kuchcińskiego, nowelizacja - której ostateczny kształt nie jest ciągle znany - prawdopodobnie będzie zakładała powołanie państwowej rezerwy kadrowej, z której ministrowie i wojewodowie mogliby dobierać sobie współpracowników na wyższe stanowiska urzędnicze. 

Jak powiedział na jednym z pierwszych posiedzeń sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wicepremier Ludwik Dorn, przepustką do tej rezerwy byłoby zdanie egzaminu przeprowadzonego przez gremium niezależne od rządu i aktualnych układów politycznych.

Obecnie wyższe stanowiska w administracji państwowej obsadzane są w drodze konkursów. Startować do nich mogą tylko urzędnicy mianowani, którzy zdali odpowiedni egzamin.

Jak powiedział Kuchciński, stworzenie rezerwy wymaga jednak czasu - miałaby ona liczyć kilkaset osób.

Przyznał, że nie wiadomo jeszcze, jak ma wyglądać ostateczny kształt rządowej propozycji. Jak mówił, jest też brana pod uwagę koncepcja, aby w drodze konkursu wyłaniano grupę osób, z których ostatecznie jedną wybierałby minister. "Minister musi mieć zaufanie do takiego człowieka, musi mieć pewność, że nie będzie sabotował jego działań" - dodał Kuchciński.

Jednocześnie rząd ma zaproponować uchylenie przyjętej w maju przez Sejm (przy sprzeciwie PiS, PO i LPR) ustawy wprowadzającej konkursy na stanowiska 34 kierowników urzędów centralnych i prezesów agencji państwowych, m.in. Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, ZUS.

Jak powiedział Kuchciński, nie wiadomo, czy rząd zaproponuje te zmiany w jednym przedłożeniu, czy też wniesie cały pakiet projektów. Według niego, projekt powinien być gotowy jak najszybciej, ale ponieważ trwają analizy różnych rozwiązań, jego przygotowanie zajmie jeszcze kilka tygodni.

Zmiany w służbie cywilnej są jednym z punktów zawartych w pakcie stabilizacyjnym, przedstawionym przez szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego w zeszłym tygodniu.

Zdaniem posła Waldy Dzikowskiego z Platformy Obywatelskiej, jeśli takie zmiany zostaną przeforsowane, PiS otworzy "puszkę Pandory" i stworzy "armię nieprofesjonalnych, ale namaszczonych politycznie urzędników".

Jak podkreślił, PO była przeciwna przyjmowaniu ustawy o konkursach na szefów urzędów centralnych i agencji, ale tylko dlatego, że chciała włączyć te stanowiska do systemu służby cywilnej - wówczas również objęte byłby one trybem konkursowym.

Dzikowski uważa, że są podstawy sądzić, iż propozycje PiS mogą być niezgodne z konstytucją. Jak podkreślił, konstytucja mówi, że służba cywilna działa w celu zapewnienia "zawodowego, rzetelnego, bezstronnego i politycznie neutralnego wykonywania zadań państwa". Tymczasem, według Dzikowskiego, zmiany, jakie chce przeprowadzić PiS, mogą prowadzić do jej upolitycznienia, co godziłoby w same podstawy systemu służby cywilnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Kuchciński: Nowela ustawy o służbie cywilnej w ciągu kilku tygodni