Kuczyński: eksport i popyt wewnętrzny wydźwignęły PKB

PAP
opublikowano: 30-01-2018, 12:57
aktualizacja: 30-01-2018, 12:58

Eksport i popyt wewnętrzny wydźwignęły w 2017 roku PKB na poziom 4,6 proc., uważa główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion Piotr Kuczyński. Według niego to solidny wzrost na tle innych krajów UE, szczególnie w strefie euro.

Piotr Kuczyński
Zobacz więcej

Piotr Kuczyński fot. Grzegorz Kawecki

We wtorek Główny Urząd Statystyczny podał w szacunku, że PKB wzrósł w 2017 roku o 4,6 proc., po wzroście o 2,9 proc. w 2016 roku.

Zdaniem Kuczyńskiego podstawą wzrostu PKB był wzrost konsumpcji w Polsce. "Poszły duże transfery socjalne, głównie 500+, także wzrost płac, wzrost płacy minimalnej, emerytury i bardzo dobra koniunktura gospodarcza, która też nakręcała wzrost tych płac" - powiedział, komentując informację GUS.

Według niego, wzrost konsumpcji to był pierwszy element, który przyczynił się do wzrostu PKB. Drugi element to - jak mówił - "znakomita koniunktura na zewnątrz Polski, szczególnie w Niemczech, gdzie koniunktura jest najlepsza od dziewięciu lat". "W związku z tym nic dziwnego, że Polska, która jest uzależniona, jeśli chodzi o eksport od tego, co się dzieje w Niemczech, na tym bardzo skorzystała" - powiedział.

I dlatego - jego zdaniem - te dwa elementy, te "dwa silniki" - eksport i popyt wewnętrzny wydźwignęły w 2017 r. PKB na poziom 4,6 proc.

Kuczyński uważa, że minusem były inwestycje, ale jak myśli, w tym roku i w następnym w Polsce będzie się mocniej wykorzystywać środki unijne, bo "niewiele czasu pozostało, aby je spożytkować". Również wybory, zarówno te samorządowe jak i parlamentarne będą sprzyjały wydawaniu pieniędzy publicznych na inwestycje. "I one powinny się stać dodatkowym silnikiem napędzającym gospodarkę" - mówił.

Jego zdaniem w tym roku wzrost PKB będzie w okolicach 4 proc., czyli nieco niższy. "Trzeba brać pod uwagę, że wzrost 4,6 proc. miał w roku 2017 za bazę 2016 rok, w którym to wzrost gospodarczy był bardzo niewielki (wzrost PKB wyniósł 2,9 proc.). Łatwiej było w związku z tym wypracować wyższą dynamikę wzrostu" - tłumaczył.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kuczyński: eksport i popyt wewnętrzny wydźwignęły PKB