Kuczyński: inflacja na poziomie 1,3 proc.to zadziwiający wynik

  • PAP
opublikowano: 04-04-2018, 16:07
aktualizacja: 04-04-2018, 16:08

Wskaźnik inflacji konsumenckiej na poziomie 1,3 proc. rok do roku to zadziwiający wynik, bo baza z zeszłego roku była tak niska, że wydawało się, że inflacja powinna być wyższa - powiedział PAP główny analityk Xelion Piotr Kuczyński komentując środowe dane GUS.

Piotr Kuczyński
Zobacz więcej

Piotr Kuczyński fot. Grzegorz Kawecki

Ekonomista dodał, że oczekiwano "sporo wyższej inflacji - nawet 1,6 proc.".

Jak podał w środę Główny Urząd Statystyczny w szybkim szacunku, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2018 r. wzrosły o 1,3 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny spadły o 0,1 proc. W lutym wskaźnik CPI wyniósł odpowiednio: 1,4 proc. rdr i -0,2 proc. miesiąc do miesiąca.

"Inflacja w zeszłym roku w marcu była bardzo niska, w związku z tym efekt bazy powinien się do tego dodawać, a wynik 1,3 proc. jest bardzo niski" - ocenił Kuczyński. Dodał, że w połowie miesiąca, kiedy GUS poda dokładne dane, "zobaczymy, co mocno wpłynęło na tę niewielką inflację".

"Jedno jest pewne - nawet przez sekundę Rada Polityki Pieniężnej w przyszłym tygodniu nie będzie mówiła o szybkich podwyżkach stóp, bo to zupełnie zmienia obraz sytuacji, jeżeli chodzi o wzrost cen w Polsce" - wskazał.

Jak podkreślił Kuczyński, niski poziom inflacji CPI to dobra wiadomość dla konsumentów. "Gorsza dla tych, którzy mają lokaty w bankach i liczyli na to, że wyższa inflacja podniesie również wartość lokat. Tego nie będzie" - ocenił.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu