Kuczyński: wzrost gospodarczy jest solidny, ale w II kw. może być nieco gorzej

  • PAP
opublikowano: 15-05-2018, 11:19
aktualizacja: 15-05-2018, 11:24

Dane GUS za I kwartał pokazują, że mamy nadal solidny wzrost gospodarczy, ale w II kwartale może być nieco gorzej, m.in. z powodu odnotowanego spadku eksportu - tak wtorkowe dane GUS za I kwartał komentuje dla PAP Piotr Kuczyński, analityk firmy Xelion.

Zobacz więcej

Piotr Kuczyński, fot. Grzegorz Kawecki

GUS podał we wtorek w szacunku flash, że Produkt Krajowy Brutto w I kwartale 2018 roku wzrósł o 5,1 proc. rdr oraz wzrósł o 1,6 proc. w ujęciu kwartalnym wobec wzrostu w IV kw. 2017 roku na poziomie 4,9 proc. rdr.

Urząd poinformował także, że w kwietniu ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2018 r. wzrosły rdr o 1,6 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,5 proc., potwierdzając swój wcześniejszy szacunek flash.

"Wzrost PKB 5,1 proc. jest większy niż oczekiwano" - komentuje Piotr Kuczyński. "To duży plus, ale obawiam się, że w II kwartale będzie gorzej" - dodaje.

Analityk Xelion zwraca bowiem uwagę, że poniedziałkowe dane GUS wskazują m.in. na spadek eksportu, co może sugerować "spowolnienie za granicą". To z kolei może wpłynąć na nasze PKB.

"Tym niemniej wzrost gospodarczy jest solidny i trzymajmy kciuki, by się dalej utrzymał" - mówi ekspert.

Kuczyński zwraca też uwagę na nadal niską inflację w kwietniu, choć jego zdaniem w kolejnych miesiącach ona zapewne wzrośnie, przede wszystkim z powodu wzrostu cen paliw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kuczyński: wzrost gospodarczy jest solidny, ale w II kw. może być nieco gorzej