Kudlow: wspieranie finansowe Amerykanów stymuluje gospodarkę Chin

opublikowano: 20-04-2021, 08:09

Larry Kudlow, były doradca ekonomiczny prezydenta Donalda Trumpa wskazał, że niezamierzonym skutkiem wypłat wsparcia finansowego Amerykanom jest stymulowanie gospodarki Chin.

- Duże pakiety stymulacyjne, przegłosowane w grudniu i styczniu faktycznie tymczasowo pomogły gospodarce wzrosnąć, co widzieliśmy w pierwszym kwartale – powiedział Kudlow w Fox Business Network, gdzie jest obecnie jednym z prowadzących program.

Zwrócił jednak uwagę, że według Jennifer Nordquist, dyrektor w Banku Światowym, w rzeczywistości działania stymulacyjne równie mocno co amerykańską ożywiły także gospodarkę Chin. A możliwe, że nawet mocniej.

- PKB Chin poszedł w górę o 18 proc. w pierwszym kwartale, głównie za sprawą wzrostu eksportu o 38 proc., eksportu do USA. To nowy rekord. Tymczasem sprzedaż detaliczna skoczyła w USA o 14 proc. w pierwszym kwartale – powiedział Kudlow.

Larry Kudlow, fot. Bloomberg
Larry Kudlow, fot. Bloomberg

Były doradca Trumpa uważa, że działania stymulacyjne okazały się nie tym czego chciano, przynosząc niezamierzone skutki.

- Naprawdę chcieliśmy pomóc Chinom w ten sposób? Naprawdę chcieliśmy stymulować Chiny? Wątpię i myślę, że z punktu widzenia zbyt dużych wydatków rządu, złych z zasady, a także z punktu widzenia podwyżki podatków w celu ich sfinansowania, również złej z zasady, nasze pakiety stymulacyjne są bardzo złe – powiedział Kudlow. – Czy oni nie wykorzystują tych pieniędzy do budowania broni wycelowanej w USA, cyberataków i grożenia Tajwanowi? Nie mówiąc o prześladowaniu Ujgurów i demokracji w Hongkongu. Naprawdę chcemy pomagać Chinom? – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Fox Business

Polecane