Kudrin: spowolnienie gospodarki Rosji będzie większe niż się oczekuje

opublikowano: 25-10-2018, 10:33

Tempo wzrostu gospodarczego Rosji może spaść znacząco poniżej 1 proc. w przyszłym roku, ostrzega Aleksiej Kudrin, od maja szef Izby Rozrachunkowej, a wcześniej przez wiele lat minister finansów.

Rząd Rosji spodziewa się spowolnienia tempa wzrostu gospodarki w 2019 roku do 1,3 proc.

Zobacz więcej

Aleksiej Kudrin, fot. Bloomberg

- Niestety, spowolnienie wzrostu będzie dużo większe niż oczekiwane przez rząd – powiedział Kudrin.

W 2018 roku PKB Rosji ma wzrosnąć o 1,8 proc.

Były minister finansów podczas dwóch pierwszych kadencji Władimira Putina na stanowisku prezydenta Rosji nie spodziewa się poprawy wyników gospodarki w związku ze wzrostem ceny ropy. 

- Ceny ropy nie mają wpływu na wzrost i popyt. Ich wpływ na gospodarkę został praktycznie wyczerpany – powiedział Kudrin.

Tłumaczy, że dominująca niepewność zniechęca firmy do inwestowania pieniędzy z ropy i wolą one kupować za nie zagraniczne aktywa.

- Rosnące wpływy z ropy tylko zwiększą odpływ kapitału i nie przełożą się na większe wydatki krajowe – powiedział Kudrin. – Zmiana zaufania inwestorów do gospodarki nie nastąpiła. Jak dotąd dominuje pesymizm – dodał.

Kudrin zwrócił uwagę, że ostrożność inwestorów spowodowana przez groźbę amerykańskich sankcji, słabość rubla i wzrost VAT szkodzą gospodarce Rosji. Wskazał, że obecne sankcje kosztują Rosję ok. 0,5 pkt. procentowego wzrostu przy założeniu, że mieści się on w zakresie 1,8-2,0 proc. Podkreślił, że szkody mogą być większe jeśli wejdą w życie nowe sankcje nałożone na Rosję.

Kudrin podkreśla, że pomimo szkód spowodowanych przez sankcje większość problemów Rosji jest jej własnego autorstwa i wynika z braku reform instytucjonalnych i strukturalnych. Ostrzega, że jeśli nie dojdzie do zmian, poprawy relacji Rosji z USA nie należy spodziewać się przez najbliższe pięć lat i będzie możliwa dopiero po zmianie przywództwa w obu krajach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, moscowtimes.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu