Kudrycka: 700 mln zł na wsparcie wrocławskiego programu EIT Plus

PAP
opublikowano: 22-01-2009, 13:42

700 mln zł finansowego wsparcia dla wrocławskiego programu EIT Plus, zakładającego utworzenie ośrodka badawczego Europejskiego Instytutu Technologii i Innowacji (EIT) - zapowiedziała w czwartek minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka.

W ten sposób Kudrycka odniosła się do pytania posłanki Ewy Wolak (PO) dotyczącego roli Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie starań Wrocławia o umieszczenie w jego granicach ośrodka EIT tzw. Wspólnoty Wiedzy i Innowacji (WWI), który ma służyć "integracji uczelni z sektorem gospodarczym oraz naukowców z przemysłem".

Wrocław ubiegał się o lokalizację siedziby Rady Zarządzającej EIT. 18 czerwca 2008 r. ministrowie nauki krajów UE zdecydowali jednak, że siedziba rady będzie znajdować się w Budapeszcie. Obecnie Wrocław, w ramach programu EIT Plus, stara się o utworzenie ośrodka WWI. Pomoc w tej sprawie zadeklarowały m.in. władze uczelni Warszawy, Krakowa i Poznania.

"Aby dopomóc polskim uczelniom, ministerstwo nauki pragnie przeznaczyć na konsorcjum działające pod nazwą EIT Plus we Wrocławiu ok. 700 mln zł" - poinformowała Kudrycka.

Jej zdaniem, Komisja Europejska na tworzenie wszystkich "wspólnot wiedzy" przeznaczyła ok. 308 mln euro, ale "koszt całkowity tej inicjatywy ma wynieść do 2015 r. 2,4 mld euro". "Tylko 12,8 proc. kosztów powstania tych ośrodków będzie pokrywane ze środków europejskich, reszta musi być sfinansowana przez same uczelnie oraz biznes" - tłumaczyła Kudrycka.

Jak zaznaczyła, dotacja 700 mln zł ma zwiększyć szanse, aby "polskie uczelnie i projekty naukowców liczyły się podczas kwalifikowania ich przez Radę Zarządzającą EIT".

Według Kudryckiej, zgodnie z rozporządzeniem KE oraz Rady Zarządzającej EIT w pierwszym etapie do 2010 r. mają powstać trzy "wspólnoty wiedzy": z zakresu technologii informatycznych, odnawialnej energii oraz zmian w klimacie. Jak podkreśliła, zadaniem wspólnot będzie jednoczenie uczelni z przemysłem.

"O tym, gdzie powstanie ośrodek EIT, nie decyduje jednak ani rząd polski, ani Komisja Europejska, o tym decyduje wyłącznie Rada Zarządzająca EIT" - wyjaśniła minister nauki.

Jak zaznaczyła Kudrycka, jeśli w utworzenie "wspólnoty wiedzy" w ramach programu EIT Plus zaangażuje się także prywatny biznes, to Polska ma duże szanse, aby ośrodek EIT na jej terenie powstał. Polscy naukowcy będą konkurować o utworzenie ośrodka w obszarze technologii informatycznych albo w zakresie źródeł odnawialnej energii.

Idea utworzenia EIT zrodziła się podczas przeglądu tzw. Strategii Lizbońskiej w 2005 roku. W pierwotnym zamyśle EIT miał być prestiżowym ośrodkiem akademickim, odpowiednikiem amerykańskiego Massachusetts Institute of Technology. Z powodu ograniczeń budżetowych oraz braku entuzjazmu krajów Unii, KE zaproponowała, by EIT zbudować jako sieć współpracujących ze sobą Wspólnot Wiedzy i Innowacji.

W ich skład wejdą ośrodki akademickie, badawcze oraz przedsiębiorstwa z całej Europy (przynajmniej trzech partnerów), które wspólnie będą pracować nad poszczególnymi projektami badawczymi. Uniwersytety, które wejdą w skład WWI, będą mogły opatrywać znakiem EIT dyplomy i uprawnienia, jakie nadają swoim absolwentom.

Zgodnie z planami, pierwsze WWI mają skoncentrować swoje prace w dziedzinie energii i ochrony środowiska, transportu i medycyny. Docelowo ma ich być od sześciu do ośmiu. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane